yukarı

Nissan X-Trail Sürüş Özellikleri

Yiğidin hakkını verelim, yüksek ve büyük arabalar kategorisinde Nissan X-Trail’in sürüş-konfor denklemi gayet başarılı. Yumuşak süspansiyonlar her türlü bozuk zeminde yardımcı oluyor ama fazla abartmayıp en büyük jantlardan kaçınmakta fayda var. 

 

Normal bir yol arabasına yakın kıvraklık ve kullanım kolaylığı, opsiyonel 4x4 kabiliyetiyle birleşince Nissan menüsünde cazip bir ana yemeğe dönüşüyor X-Trail. Siz yine de X-Trail kullanmanın eğlenceli olduğu sonucuna varmayın.

 

Büyük ve yüksek gövdesinden beklenenin tersine X-Trail, hızlı virajlarda çok da fazla yatmıyor. Tabii arkadaki yolcuların sizin kadar sakin kalamayabileciğini akılda tutmak lazım.

 

Ses izolasyonuna gelirsek... Ani hızlanma taleplerinde motorlardan gelen gereksiz uğultuyu saymazsak çoğu durumda sessiz bir SUV X-Trail. Ama özellikle X-Tronic adlı CVT şanzıman sağolsun, bir Skoda  Kodiaq ya da Peugeot 5008, X-Trail'den açık ara daha rafine hissettiriyor.

"Yumuşak süspansiyonlar her türlü bozuk zeminde yardımcı oluyor ama fazla abartmayıp en büyük jantlardan kaçınmakta fayda var"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Şehir ve yakın çevresinde takılanlar için en iyi seçenek olan 1.6 turbo benzinli Türkiye menüsünden çıkmış bulunuyor. Halbuki dizel motordan daha sessiz ve daha yumuşaktı. Neyse, artık Qashqai'den de tanıdık benzinli 1.3 DIG-T var hayatımızda.

 

160 hp'lik 1.3 DIG-T kalkışlarda yükü sırtlamakta biraz zorlanıyor gibi tekerlekler hızını alınca herhangi bir mahçubiyet yaşamadan, istekle devirleniyor.

 

1.6 dCi dizel motorun en önemli artısı bizce 4x4 seçeneği. 130 hp ve 320 Nm torkunun da katkısıyla bu motor da Nissan X-Trail’i hantal hissettirmekten uzak. 

 

Önden çekişli ve düz vitesli dizel X-Trail, 0'dan 100'e 10,5 saniyede ulaşırken, otomatik şanzımanlısı ondan 1 saniye fazlasını istiyor. 4x4 X-Trail'in derecesiyse 11 saniye. 

 

CVT sınıfındaki X-tronic otomatik şanzıman çoğu CVT'den başarılı olsa da kendisine tam olarak ısınamadık. Manuel şanzıman da hafif olmakla beraber belirsiz geçişlere sahip.

 

X-tronic'in geleneksel bir otomatikten farkı, daha yumuşak geçişler ve tepki vermekte daha ağır kalması şeklinde özetlenebilir. Hızlanırken sürekli üst devirlere tırmanıp manasız uğultulara yol açmasıysa muhtemelen en zayıf tarafı.

İç Mekân Sonuç