yukarı

Nissan Qashqai Sürüş Özellikleri

Süspansiyon konforunda çok iyi iş çıkaran Nissan Qashqai arazi koşullarındaki yollarımızı göğsünde yumuşatıyor. Bu konfor aklınıza virajlarda bolca yatan bir araba getiriyorsa, geri götürsün. Çünkü Qashqai konforlu olduğu kadar - belli bir ölçüde - kıvrak ve keyifli de.

 

Ama asıl kahramanımız lüks sınıf modellerin bile yüzünü kızartacak ses izolasyonu. Bizimki gibi bozuk yollar ve gürültülü trafiklerde yaşattığı sessiz yolculuklar için, Nissan Qashqai’ye belli aralıklarla, tekrar tekrar hayran kalabilirsiniz. 

 

Lakin, üst donanımlardaki 19" jantlar konfora zarar vermekte. Her ne kadar boyutuna göre konforlu olsa ve sürüşü bir miktar sportif hale getirse de bu jantlar konfordan çalıyor. Yüksek donanım - büyük jant kısır döngüsünden ne zaman kurtuluruz kim bilir...

 

Her neyse... Konfor / kontrol / keyif dengesinde bize biraz VW Golf’ü hatırlattı Nissan Qashqai. Bu da “maşallah, çok çok iyi, vay anasını...” demek oluyor.

" Konfor / kontrol / keyif dengesinde bize biraz VW Golf’ü hatırlattı Nissan Qashqai. Bu da “maşallah, çok çok iyi, vay anasını...” demek oluyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Son nesil Nissan Qashqai 2013 yılında sahaya 1.2 benzinli ile 1.5 ve 1.6 dizel motorlarla çıkmıştı ama 2018'de kadroda sıkı bir revizyon yaşandı.

Artık 1.3 DIG-T benzinli ve 1.5 dCi dizel motorla yol alıyor Qashqai. Bize gelmeyen bir de 1.7 dCi var ama malum nedenlerle kendisine değinmeyeceğiz.

Nissan Qashqai motor seçenekleri

Türkiye'ye 1.3 DIG-T'nin 160 hp'lik güçlü versiyonuyla geliyor Nissan Qashqai. Şanzıman seçenekleriyse 6 ileri manuel ya da 7 ileri çift kavramalı DCT otomatik.

1.800 devirden itibaren 270 Nm torkun da etkisiyle her hızda keyifli bir ataklığa sahip olan motor, zorlandığında bile sessiz ve sarsıntısız karakteriyle takdir edilesi. 0-100 km derecesi ise 11,5 saniye. Dizel teknolojisinin kuyusunun derin kazılıyor oluşundan da hareketle, tercih hakkımızı, müsadenizle 1.3 DIG-T'den yana kullanıyoruz.

Nissan - Renault kardeşliğinin bir diğer ürünü olan 1.5 dCi ise performans beklentisi ortalama (0-100 km 12,3 sn), tasarruf beklentisi yüksek olanlara hitap ediyor. %20-30 bandında bir tasarruf fena rakam değil sonuçta...

Benzinli kadar keyifli ya da rafine olmamakla beraber, 1.5 dCi'li Nissan Qasqai'nin de günlük kullanım ya da uzun yolda herhangi herhangi bir zayıflık belirtisi göstermediğini belirtelim.
 

İç Mekân Sonuç