yukarı

Nissan Micra Sürüş Özellikleri

Genel anlamda sert ayarlı bir küçük araba Nissan Micra. Bu sertlik konforsuzluğa varmasa bile, özellikle şehir içindeki düşük hızlarda kendini gösteriyor. Fransa ya da Almanya’da olsaydık pek sorun etmezdik ama değiliz. Neyse ki hız arttıkça durum tatlılaşıyor.

 

Sürüş dinamiği anlamında bir Ford Fiesta kadar teşvik edici olmasa da keyifli bir araba Micra. Direksiyonun hafifliği, pedal ayarları ve vites geçişleri özellikle şehir içinde hep sizden yana. 

 

Kendisine sportif diyemeyiz ama hızlı virajlarda fazla yatmaya ya da çizgisinden kopmaya da niyeti yok Nissan Micra'nın. 

 

Ses izolasyonu konusunda gelirsek, yıldızlaşmasa bile sınıf ortalamasına göre iyi iş çıkarmış Micra. Yüksek hızda dahi şikâyetlik bir durum yok. 

"Sportif diyemeyiz ama hızlı virajlarda fazla yatmaya ya da çizgisinden kopmaya da niyeti yok Nissan Micra'nın"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Beklediğimize değdi denilecek en önemli kısım belki de motor. Nissan Micra, Türkiye'ye 100 hp'lik 1.0 lt. hacimli IG-T turbo benzinliyle geliyor.

 

Şehir içinde fazlasıyla yeterli olması bir yana, otoyolda da mahçup olmayan bir motor IG-T. Üstelik, sessiz çalışmasıyla CVT otomatik şanzımanın klasik eziyetlerini de minimuma indirmiş durumda.

 

Çoğunluğun CVT'yi seçeceğine şüphemiz yok ama dinamizm meraklıları için CVT'nin yaklaşık +2 saniyelik 0-100 km hızlanması olduğunu hatırlatmak isteriz. 5 ileri manuel şanzımanın vites geçişleri çok keyifli olmasa da hafif debriyaj pedalı Micra'yı kullanmayı çok kolaylaştırıyor.

 

Bize gelmediğine sevindiğimiz giriş seviyesindeki 1.0 motor (71 hp) gerek güçsüzlüğü, gerekse hızlanmasıyla (0-100 km 16,5 s) ömür törpüsü. Para üstünü de masada bırakarak kaçılacak bir motor, bir gün seçenek haline gelirse aklınızda olsun isteriz.

İç Mekân Sonuç