yukarı

Mitsubishi Pajero Sürüş Özellikleri

Land Rover Sport usülü "sport SUV" tavırları Pajero'ya ters. Arazide ne kadar iyiyse asfaltta o kadar sıradan Mitsubishi Pajero. Züccaciye dükkanındaki korkusuz dinozor misali. Dağları taşları sıraya dizer ama motorumuz biraz gürültülü, reflekslerimiz biraz zayıf. 

 

Gerçekten de en iyisinden 4 çeker sistemine sahip Mitsubishi Pajero. Orta ve arkada diferansiyel kilidi ve her tekerde bağımsız süspansiyonuyla bu Samuray lanetli yolların, zor koşulların ustası. 

 

"Gidelim buralardan, dayanamıyorum... Yaylaya çıkalım, ağaçtan ev yapalım, alabalık tutalım" diye başınızın etini yiyecek, bizden söylemesi.

"Arazide ne kadar iyiyse asfaltta o kadar sıradan Mitsubishi Pajero. Züccaciye dükkanındaki korkusuz dinozor misali"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Arazide Land Rover Discovery’yi bile kara kara düşündüren bu dostumuzun 3.2 litrelik dizel motorlu tek versiyonu için, bir Avrupalı’nın neredeyse 3 katı para ödemeye ne dersiniz? Evet, bizim de hevesimiz kaçtı!

 

Ama parayı düşünmezsek Pajero 190 hp gücü 2000 devirde 441 Nm torkla buluşturmuş. 0-100 km hızlanmasını 10,4 saniyede tamamlasa da asfalt parkurlardan ziyade ağır gidilen arazi koşulları için ideal bir motor bu. Zira gazı zorlayınca tarih öncesinden sesler çıkaran, rafinelikten çok uzak bir karaktere sahip kendisi.

 

Tüketimi kafaya takmayacaksınız herhalde değil mi?

İç Mekân Sonuç