yukarı

Mini Cooper 3 Kapı / Mini 5 Kapı Sürüş Özellikleri

Zaman içinde yapılan iyileştirmeler Mini’nin daha konforlu, yumuşak ve rafine olmasını sağladı. Hem de sürüş zevkini eksiltmeden. 

 

Tabii konfor konusundaki bu pozitif değerlendirmeleri eski Mini’ye kıyasla yapıyoruz, VW Golf’e değil. Yani lütfen ne 3 ne de 5 kapılı Mini’den bozuk yolda yumuşak ve konforlu bir sürüş beklemeyin. 

 

Onun yerine rakipsiz bir sürüş keyfi, her virajda tebessüm, süper net bir direksiyon, üstün yol tutuş ve manevra kabiliyeti bekleyebilirsiniz Mini'den. 

 

Keşke olsaydı ama ne yol konforu ne de ses izolasyonu fiyat etiketinin yarattığı beklentiyi karşılayacak düzeyde değil. Yüksek hızdaki yol, motor ve rüzgâr sesi net bir hayal kırıklığı maalesef.

"Lütfen Mini’den bozuk yolda yumuşak ve konforlu bir sürüş beklemeyin. Onun yerine üstün yol tutuş ve manevra kabiliyeti bekleyebilirsiniz"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Hem 3 kapı hem de 5 kapılı Mini’de yeni motor seçenekleri mevcut ve bu mevcutlar içinde bizce Mini’nin karakterine en uygun motor 1.5 benzinli. 

 

136 hp ve 1.250 devirde 220 Nm tork ile 8,2 saniyelik 0-100 km hızlanmasıyla Mini Cooper’ın durumu çok net. Dizelden daha canlı ve sessiz olan bu motor yakıt tüketimiyle de başarılı.

 

116 beygirlik 1.5 dizel ise 270 Nm torkuna rağmen, hızlanma konusunda benzinli kadar istekli değil. 9,2 saniyelik 0-100 derecesi bir aile arabası için iyi bir derece ama konu Mini olunca daha fazla ateş bekliyor insan.

 

En hızlı olmasa da ayık kafayla “Viraj istiyorum!” diye bağırtan Cooper S şimdilik menüde yok.Niyeti iyice bozanlar için John Cooper Works demekle yetiniyoruz. 

 

231 beygirle hızlanmanın (0-100 km 6,3 sn) kondurduğu gülümsemeyi doktorlar bile silemez ama belki fiyat etiketi silebilir. Hem daha ağır 2 litrelik motor Mini’nin çevikliğini ve dolayısıyla sürüş keyfini bir miktar törpülüyor.

 

Otomatik şanzıman tüm motor ve donanımlarda standart. Bizce geçişleri ve net yollarıyla manuel vites Mini’nin karakterine daha uygun. Gerçi otomatik şanzıman seri, sessiz ve tabii ki şehir içinde ziyadesiyle konforlu. Zaten siz de bunu istiyorsunuz.

İç Mekân Sonuç