yukarı

Mercedes SLC Sürüş Özellikleri

Mercedes SLC sportif ama konforlu bir coupé/cabrio. Makyaj sonrası biraz daha sertleşe de konforunu kaybetmiş değil. Düşük hızlarda tatlı sert ilerleyen SLC’nin bahse değer konforuna kavuşması için yüksek hızlara çıkması gerek. 

 

Tabii bu kadar konforla safkan bir 'spor araba' olmak oldukça zor. Yine de Dynamic Select sisteminde Sport + modunu seçtiğinizde süspansiyon sistemi ve direksiyon sertleşerek keyif katsayısını gazlıyor. 

 

Direkt ve net çalışan direkiyonun başarılı gövde kontrolüyle birleşmesi de Mercedes SLC’yi keyifli ve güven veren bir cabrio yapmış.. 

 

Bununla birlikte, arkadan itiş avantajlı Mercedes SLC’nin önden çekişli bir Audi TT kadar keyif vermemesi şaşırtıcı. Yeni bir SLC olacaksa eğer, 'yapılacaklar' listesinin başında sportif hissi artırmak olsa gerek.

 

Sert tavanın (Vario) en önemli artısı açık hava keyfinden sonra yüksek hızda dahi sessiz sakin yolculuklara olanak tanıması. Başından beri tek arabada cabrio’dan coupé’ye, coupé’den cabrio’ya geçiş yapabilmek SLC’nin haklı şöhreti.

"Sert tavanın (Vario) en önemli artısı açık hava keyfinden sonra yüksek hızda dahi sessiz sakin yolculuklara olanak tanıması"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Motorların küçüğü SLC 180 A ve C serilerinden de tanıdığımız 1.6 litre benzinli. 156 hp ve 250 Nm torkluk değerleriyle bu motor SLC’yi 8 saniyenin biraz üstünde 100 km’ye çıkarıyor. Vergi avantajı da hesap zamanı insanı rahatlatan bir güzellik. 

 

2.0’lık benzinli SLC 300 ise 245 beygiri 370 Nm tork ile harmanlayarak tozu dumana katıyor. 5,8 saniyelik 0-100 km derecesi 140.000 TL üzerinde bir farka değer mi iyi düşünün.

 

Her iki motora da eşlik eden 9 ileri otomatik şanzıman seri, yumuşak ve keyifli. Zaten Mercedes ailesinin çoğu modelinde kendini fazlasıyla ispatlamış durumda.

İç Mekân Sonuç