yukarı

Mercedes GLA (2013-2020) Sürüş Özellikleri

“Çok korkuyorum, bir A Serisi sürüşünü daha kaldıramıcam” diyenler rahat olsun. Dedik ya Mercedes GLA, A ve CLA’nın hatalarından ders almış.

 

Hatta belki en önemli dersi sürüş konforunda almış. Çünkü GLA, çok daha yumuşak ve daha olgun bir sürüşü kıvraklıktan ödün vermeden sunuyor. 

 

Fazladan 5 cm yükseklik sayesinde daha fazla alan bulan süspansiyonların daha yumuşak oluşu, omurganız tarafından memnuniyetle karşılanacak.

 

Tabii A Serisi ve CLA ile bu kadar ortak nokta olunca, sürüş hissi bir SUV’den ziyade normal asfalt arabasını hatırlatıyor. 

 

Bozuk zeminleri kardeşlerine göre daha iyi filtreliyor ama Mercedes GLA kompakt SUV aleminin konfor kralı olmaktan uzak tabii.

 

Yüksek hızda kabine hatırı sayılır miktarda gürültü girdiğini de unutmamak lazım. Yani bir Mercedes için.

"A Serisi ve CLA ile bu kadar ortak nokta olunca, sürüş hissi bir SUV’den ziyade normal asfalt arabasını hatırlatıyor Mercedes GLA"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Mercedes GLA’nın Türkiye’deki motor seçenekleri A Serisi menüsünden. 156 hp ve 250 Nm torkuyla GLA 200 cazip ve mantıklı görünüyor. 

 

1.5 dizel (109 hp, 260 Nm) ne kağıt üstünde ne de çıkardığı seslerle yıldızlaşmadığı için, o kadar ekstra bedele değeceğinden hiç emin olamıyoruz. 100 km’de hepi topu 1,5 litre tasarruf için değer mi, siz karar verin.

 

AMG GLA 45 4Matic, 381 beygiri, 475 Nm torku ve 4,4 saniyelik 0-100 km hızlanmasıyla kaşları kaldırıp fiyatıyla geri indiriyor.

 

Şanzımanımız ise 7G-DCT isimli, çift kavramalı ve isminden de anlaşılacağı üzere 7 ileri otomatik şanzıman. Gayet başarılı, seri ve yumuşak geçişlerle konforunuz emin ellerde.

İç Mekân Sonuç