yukarı

Mercedes CLA (2013-2019) Sürüş Özellikleri

Yürüyen aksamdaki sert ayarların da etkisiyle yola gayet iyi tutunuyor Mercedes CLA. Net tepkileriyle direksiyon sistemi de sportif sürüşe katkı yapmakta. 

 

Maalesef “Sportif sürüşe rağmen konfor da yüksek” gibi bir cümle kuramıyoruz. Zira konfor anlamında da CLA alışılmış Mercedes ruhundan oldukça uzak. Bozuk zeminlerin, çukur ve tümseklerin canlı yayında yaşandığı bir araba Mercedes CLA.

 

Sportifliği rafinelik içermeyen sert ve konforlu olmaktan uzak bir Mercedes bu. Hele ki AMG kiti gibi donanımları ya da geniş jantları tercih ederseniz, konforu uzaklarda arayabilirsiniz.

 

Arka görüş aracın genel kullanışlılık özellikleri gayet uyum içinde ve dar arka cam sayesinde oldukça kısıtlı. Neyse ki Mercedes CLA’nın kabini yüksek hızda bile sessiz ve … sessiz.

"Maalesef 'Sportif sürüşe rağmen konfor da yüksek' gibi bir cümle kuramıyoruz"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

109 beygiriyle 1.5 dizel motorun (CLA 180 d) pek de önerilecek bir tarafı yok. 

 

Benzinli seçenek olan turbolu CLA 200, 156 hp ve 250 Nm torkuyla çoğu durum için fazlasıyla yeterli, deneyimli bir makine. AMG CLA 45 ise çılgınca hızlı ve sert bir deli. Makyaj sonrası gücün 367’den 381 hp çıktığını hatırlatalım.

 

Çift kavramalı 7G-DCT otomatik şanzıman, ne BMW 1 Serisi’nin otomatiği ne de VW’in çift kavramalısı DSG kalitesinde. Ama çok da dert etmeyin, bundan birkaç yıl önce olsa, “çok iyi” derdik kendisine. Yani, konforunuz seri, sarsıntısız ve emin ellerde.

İç Mekân Sonuç