yukarı

Mercedes CLA Sürüş Özellikleri

AMG+ paketli CLA’mızın sportif olmasına zaten şaşırmazdık ama çoğu durumda konforlu kalabilmesi güzel bir sürpriz oldu. Hele ki makyaj öncesi ilk neslin manasız sertliğini düşününce.

Evet, normal A’dan biraz daha sert olmakla beraber, alçaltılmış sportif süspansiyonlar ve 19" jantlarla bile normale yakın bir yol konforu sunuyor Mercedes CLA. Notlarımız arasındaki “Tok, sportif bir konfor” cümlesi durumu gayet iyi özetliyor aslında. Altyapının standart hali olgunlaşınca sportifliğe de alan açılmış.

Mercedes CLA sürüş ve konfor özellikleri_arabazzi.com

Testimizdeki dört tekerden çekiş “4Matic” sistemi hızlı manevralarda CLA’nın son derece kontrollü ve keyifli bir şekilde yönlenmesini sağlıyor. Bununla birlikte, adaptif süspansiyon opsiyonu olsaydı CLA’nın sürüşü daha mı akıcı olurdu diye merak etmiyor değiliz.

4Matic düzeyinde olmasa bile, önden çekişli CLA’nın da kontrol ve dengeyi elden bırakmadığı ve sportif tadları başarıyla koruduğu söylenebilir. Zaten Mercedes, CLA’yı bu açıdan hatchback ve sedan kardeşlerinden ayırmaya ayrı bir özen göstermiş.

Mercedes CLA ne kadar konforlu?.. arabazzi.com

Sürüş modları ise şasi ve süspansiyona müdahale etmektense, direksiyon ağırlığı ve gaz tepkilerini değiştiriyor. Biraz daha agresif hızlanma (ve yükselen tüketim) için Sport moda meyletmeye değer mi bilemiyoruz.

Tek eleştirimiz, şehir içinde hayatı kolaylaştırmakla birlikte, direksiyondaki elektronik desteğin yolu hissetmeyi biraz zorlaştırdığı yönünde. Bu da CLA’nın safkan bir sürücü otomobili olmasını engelliyor.

Ses izolasyonuna gelirsek… Motorun potansiyelini ortaya çıkarmak için gaz pedalını zorladığınız anlar hariç gayet sessiz bir otomobil Mercedes CLA. Ancak tıpkı motorun zaman zaman artan hırıltısı gibi, yüksek hızlardaki rüzgâr ve lastik sesi yalıtımı da daha iyi olabilirdi sanki.

"Mercedes CLA'nın çoğu durumda konforlu kalabilmesi güzel bir sürpriz..."
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Mercedes-Renault işbirliğinin ürünü olan 1.3 litre hacimli 4 silindirli motor her devirde gücünü göstermeye hazır.

Bunda en büyük pay, belki 163 hp’den çok, turbo motorun 1.620 devirden itibaren elde ettiği 250 Nm torkta. Nitekim orta devirlerde bile gaz pedalına sürpriz ve keyif verici bir ataklıkla cevap veriyor Mercedes CLA. Üstelik tüketimi de olumsuz etkilemeden.

Mercedes CLA motor ve şanzıman seçenekleri_arabazzi.com

Ekstra güç gerekmeyen sakin anlarda iki silindiri kapama özelliğinin Mercedes tarafına özgü bir ayrıcalık olduğunu da belirtelim. Buna karşın, devirlenmeler esnasında motorun çıkardığı sesler kabinde fazlaca duyuluyor. Bir Mercedes’ten beklediğinizden daha fazla diyelim en azından.

Getrag kökenli çift kavramalı ve 7 ileri otomatik şanzıman ise bu hacimde küçük, güçte cömert motorla çok iyi anlaşıyor. 4Matic (4x4) çekişli CLA'da 8 ileri vitese dönüşen bu şanzıman, her iki versiyonda da yumuşak geçişlerle sürüş tarzına çok iyi uyum sağlıyor ve CLA’ya 8.7 saniyelik bir 0-100 km derecesi yaptırıyor.

Çift kavramanın dur-kalk manevralarında sarsmaması bir yana, direksiyonun arkasındaki pedallarla kullanımı da keyifli. Bir de o pedallar direksiyonla birlikte döneydi…

İç Mekân Sonuç