yukarı

Mercedes C Serisi Sürüş Özellikleri

Yarı aliminyum platform ile 100 kg hafiflemenin etkisi hem sürüşte hem de tüketimde kendini göstermiş. Bir 3 Serisi kadar maharetli ve eğlenceli olmasa da virajlarda istekli bir araba Mercedes C Serisi. 

 

Bir önceki C Serisi bile son 3 Serisi'ni konforda yenmişken, daha sessiz, daha kaliteli ve mesela uyarlanabilir ve hatta havalı süspansiyon opsiyonlu bir C Serisi neler yapmaz… dedik ama C Serisi’nin şehir içi bozuk yollarda çok da mutlu olmadığını gördük. 

 

Havalı opsiyon “Airmatic” süspansiyon da bizim arazi tipi sokaklardan çok otoyollar ve yüksek hızlarda havalı. Standart süspansiyona eşlik eden 16 inçlik jantlar, daha az hayal kırıklığı ve daha az sarsıntı vaad ediyor sanki. 

 

3 Serisi'nden daha çok puan toplasa da C Serisi'nin yol konforu A4'ün gerisinde. Diğer yandan, yüksek hızda dahi gürültü düzeyinde 10 numara, beş yıldızlık iş çıkarıyor C Serisi. 

"C Serisi'nin olayı sürüş keyfinden ziyade konfor keyfi. Orada da Audi A4 araya girip topu kapmış durumda"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

156 hp, 250 Nm'lik 1.6 benzinli C 180 iki nesildir tanıdık. Yeterince seri olan (0-100 km 8,3 sn) bu motora sonradan gelen sıkı bir rakip var: 1.5 l hacimli C 200. 

 

184 hp ve 1.200 devirden itibaren 300 Nm torkuyla bu harika motor, otomatik şanzımanıyla C 180'den bile az yakıyor üstelik! 0-100 km hızlanma derecesi 7,2 saniye. Tek mesele, Türkiye'ye fiyat farkını açan yüksek donanım ve dört çeker sistemi 4Matic ile gelmesi. 

 

Menüye sonradan eklenen 1.6 dizel (C 200d) milletimizi rahatlattı çok şükür. 136 hp ve 300 Nm'nin Mercedes C Serisi’ni performans delisi yaptığı şüpheli ama  (0-100 km 10,2 saniye) çoğu tutumlu baba için yeterli olacaktır. Devirlenirken yaptığı gürültüye çok takılmak yok ama, tamam mı?

 

Mercedes C Serisi'nin doğal karşılığı olan 2.0 ve üstü hacimli motorlar, bizim gelişmekte olan ekonomik kriz vergilerimizle uyumlu değil maalesef. Bilmiyormuş gibi yapın.

İç Mekân Sonuç