yukarı

Mazda MX-5 Sürüş Özellikleri

İşte Mazda MX-5’in varlık sebebi: Keyif!.. Yeni modeldeki her değişiklik sürüş kalitesi ve yol tutuşta çıtayı daha yükseğe taşımak için yapılmış. 

 

Mekânik organlar ve kasada kullanılan bol miktarda alüminyumun da desteğiyle bir öncekinden 100 kg daha hafif MX-5. Yani hızlı virajlarda iyi bir tutunma için çok sert süspansiyonlara ihtiyacı yok. Tıpkı çok güçlü motorlara ihtiyacı olmadığı gibi.

 

Ağırlık merkezini alçaltmak için motor 13 mm daha aşağı ve 15 mm daha geriye yerleştirilmiş. Ağırlıkta gramlarla mücadele eden Mazda mühedisleri boyutlarda da milimetrelere savaş açmış anlayacağınız. Kazanan, direksiyonun başındaki şanslı keyif insanı.

 

Direksiyon demişken, hızlı, net, hafif ve yolda olup biteni başarıyla tercüme eden bir direksiyon bu. Hafifliği Mazda MX-5’in çevik karakterine tezat gibi görünse de durum tam tersi. Bu hafiflik süspansiyonların bir spor arabaya göre yumuşak yapısıyla birleşince hem dinamik hem de konforlu bir sürüş çıkıyor ortaya. 

 

Cabrio MX-5 sürüş keyfini açık hava ve doğal içgüdülerle harmanlarken, roadster MX-5 RF sert tavanın sağladığı ekstra direnç sayesinde daha yumuşak süspansiyon hakkını kullanıyor. Sunduğu ekstra güvenlik ve yüksek hızdaki sessizlik avantajını unutmayalım.

 

Teknik ve boyutsal küçük farklara rağmen cabrio ve RF MX-5’in sürüş karakterleri birbirine çok yakın.

"Ağırlıkta gramlarla mücadele eden Mazda mühedisleri boyutlarda da milimetrelere savaş açmış anlayacağınız. Kazanan, direksiyonun başındaki şanslı keyif insanı"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

1.5 SKY-G motor 131 hp ve 150 Nm torkuyla kağıt üstünde zayıf görünebilir. Ama Mazda MX-5’in sadece 975 kg olduğunu unutmayın. Üstelik bu motor 2.0’lık kardeşinden 80 kiloya kadar daha hafif. Bu da MX-5’i sürmeyi bir miktar daha keyifli hale getiriyor.

 

2.0 SKY-G motorun vergi sillesini yediğini bir anlığına unutsak bile, Mazda MX-5’in samimi ruhuna ne kadar uyduğu tartışılır. Evet, belki 160 hp ve 200 Nm bu ağırlık için hatırı sayılır değerler. Ama derdiniz bir hız makinesiyse, bu motor da bilemedin 1 sn daha hızlı 0-100’üyle aradığınız mutluluğun kaynağı olmayabilir. 

 

Biz 1.5 benzinlinin 8,3 saniyelik 0-100 km derecesini gayet yeterli ve keyifli buluyor, şanzımanda da kesinlikle manuel diyoruz. Vites değiştirmenin keyfini Mazda MX-5’te yaşamayacaksınız da hangi arabada yaşacaksınız! 

 

Otomatik vites zaman ve tüketimden çaldığı gibi, MX-5 ruhuna ihanet gibi bir şey. Tamam abartmayalım ama lütfen yani:)

İç Mekân Sonuç