yukarı

Mazda CX-5 Sürüş Özellikleri

Her şeyden önce, sınıfının muhtemelen en dinamik, en iyi yol tutan ve sürmesi en çok keyif veren arabası Mazda CX-5. Sürüşte tek rakibi Ford Kuga ve belki Seat Ateca olabilir ama CX-5 süspansiyon konforuyla onlardan daha iyi. 

 

Sportif vurgu ve SUV ebatları aldatmasın, şehir içinde dahi kullanımı kolay bir araba Mazda CX-5. Direksiyonu tam olması gerektiği kıvamda, ne gereğinden hafif, ne fazla sert. Üstelik sürücüyle iletişimi ve tepkileri de çok başarılı. 

 

Yüksek potansiyelli şasi, direksiyon sistemi ve yürüyen aksam arasındaki uyum, sanki MX-5 ruhu CX-5'in bedeninde canlanmış gibi hissettiriyor.

 

Bu başarıda motor torkunu direksiyon hareketlerine göre dağıtan ve gerektiğinde dört tekerden çekişe geçen elektronik sistemlerin de payı olsa gerek.

 

 

MAZDA CX-5 konfor özellikleri

 

Evet, sürüş odaklı ve tatlı sert olmasına rağmen konforsuz hissettirmeyen bir SUV CX-5. Sadece VW Tiguan ve Peugeot 3008 onun karşısında net bir konfor avantajına sahip. Hepsi bu.

 

Üstelik yeni nesliyle Mazda CX-5 yol ve lastik gürültüsü sorunlarını da çözmüş. Japon arabaları için önemli ve kronik meseledir bu yol gürültüsü. Like’ı bastık CX-5’e. 

 

Bir de 19 inçlik jantların sertliğine mahkum olmasaydık! Üst donanımların geniş jant ve dolayısıyla sarsıntı denkleminden kurtulması tüm markalarımızdan istirhamımızdır. Bize gelişi böyle diyerek bindiğiniz dalı kesmektesiniz. Bi dost.

"Şasi, direksiyon sistemi ve yürüyen aksam arasındaki uyum, sanki MX-5 ruhu CX-5'in bedeninde canlanmış gibi hissettiriyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

İşte zurnanın zırt dediği yerdeyiz. SkyActive teknolojisinin süperstarı 2.2 dizeller vergi nedeniyle ülkemize turist olarak bile gelmiyor. Gerçi kalın(!) vergi dilimlerimizin 2.0’lık CX-5’e de pek yardımcı olduğu söylenemez. 

 

Elimizdekine bakacak olursak, 160 beygiriyle 2.0 benzinli, kağıt üstünde güçlü görünse de bu güce ancak 6000 devirde ulaşıyor. 4.000 devirde 208 Nm tork da pek havalı sayılmaz. Demektir ki, tatminkâr bir performans için bolca yüksek devire ihtiyacınız olacak. 

 

Turbo desteğinden yoksun bu atmosferik motor biraz fazla tutucu geliyor bize. Daha düşük hacimde ve turbolu bir Mazda CX-5 düşük fiyatı ve ataklığıyla fırtına gibi esebilirdi. 

 

Seat Ateca’nın 1.0 motoruyla (şimdilik bize gelmiyor) övülmesi de mi uyandırmıyor acaba Mazda’nın değerli Japon karar alıcılarını? Bak ağlamak üzereyiz!

 

Çok şükür ki, çoğu Japonun aksine Mazda’nın CVT şanzıman takıntısı yok. Mazda CX-5’in 6 ileri otomatik vitesi her hızda seri ve sessiz, sarsıntısız çalışıyor. Bin kere şükür! Kökün kurusun CVT!

İç Mekân Sonuç