yukarı

Land Rover Range R. Sport Sürüş Özellikleri

Range Rover ile paylaştığı tamamen alüminyum gövde, hafiflik avantajı ve artan burulma direnciyle Range Rover Sport’un elini çok güçlendirmiş.

 

Yük dağılımına gore, farklı tekerlere çaktırmadan fren uygulama ya da virajlarda yük binen tarafa anında tork desteği gibi çok hızlı ve akıllı hamleler gerçekleştiriyor bu sistem. 

 

Virajdan viraja bir BMW X5 çevikliği ya da bir Porsche Cayenne sportifliği göstermese de Dynamic Response gibi elektronik desteklerinin de yardımıyla müthiş bir denge ve dinamizme sahip Range Rover Sport.

 

Üstelik BMW ve Porsche’nin sus pus olduğu önemli bir husus var. Zira Range Rover Sport sportif karakteri kadar arazi kabiliyetleriyle de parıl parıl parlamakta. 

 

Aslında asfaltta bu kadar başarılı olduktan sonra dağ bayırda daha ortalama bir performansa da pek kimse itiraz etmezdi. Ama hayır, Range Rover’ın girdiği her topa Range Rover Sport da kafa uzatıyor. 

 

Zorlu zeminleri göğsünde yumuşatma işinin başında Terrain Response ve onun bütün ayarları otomatik yapan kardeşi Terrain Response 2 var. Yol koşuluna göre, motor devrinden diferansiyel kilidine, yerden yüksekliğin belirlenmesinden tutunmanın artırılmasına kadar tüm konuları sistem sizin yerinize toparlıyor. 

 

Dürbünlü tüfekle avcı geçinmek misali, tek bir butona basarak bir anda sıkı bir off-road’cuya dönüşebilirsiniz. Gerçi bu kadar para verdikten sonra Range Rover Sport ile araziye çıkar mısınız, bilemedik.

 

 

Range Rover Sport konfor özellikleri

 

Bir kez daha Range Rover isminin hakkının verildiği alan konfor. Range Rover Sport elit ağabeyinden biraz daha sert süspansiyonlara sahip olmakla birlikte, hemen her koşulda ‘çok konforlu’ seviyesini korumayı başarıyor. 

 

Hele ki havalı süspansiyon donanımını eklediyseniz faturaya, seçtiğiniz sürüş moduna göre prensesler (ya da prensler) kadar konforlu bir hayatınız oluyor. Sanarsınız ki Mercedes GLE!..

 

Range Rover Sport aynı zamanda çok da sessiz. Ne yüksek hızda ne de motor devirlendirmelerinde rahatsız edici bir gürültü söz konusu değil. Parayla sessizlik olur mu diye sormazsınız artık.

"BMW X5 çevikliği ya da bir Porsche Cayenne sportifliği göstermese de Dynamic Response gibi elektronik desteklerinin de yardımıyla müthiş bir denge ve dinamizme sahip Range Rover Sport"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

240 beygirlik en zayıf motordan (2.0 l SD4 dizel) SVR versiyonundaki abartılı V8’e (575 hp / 700 Nm) kadar, tamamen performans odaklı bir motor yelpazesi güç tutkunlarını serinletiyor. 

 

Bu da 4,7 ile 8,3 saniye arasında gezinen 0 - 100 km hızlanmaları demek. This is “sport”, this is SUV. Sıkı dur Porsche Cayenne! 

 

Son zamanlarda işin içine bir de 404 beygir ve 640 nm’Lik hibrit motor 2.0 PHEV 404 girdi ki, yakıt tasarrufunun en pahalı yollarından biri olsa gerek!

 

Tüm modellerde 8 ileri otomatik standart ve geçişler fevkalade yumuşak. Bebeto!

İç Mekân Sonuç