yukarı

Land Rover Evoque Sürüş Özellikleri

Boyutlarına rağmen tam bir sürücü otomobili gibi davranıyor Range Rover Evoque. Virajlı yollarda hızlı ve keskin direksiyon tepkileri keyif verirken, bozuk yolları çaktırmadan aşması yüzlerdeki tatlı tebessümün kalıcı olmasını sağlıyor. 

 

Şehir yollarındaysa, aynı platformu paylaştığı Discovery Sport’dan çok daha kıvrak ve sportif Evoque. Ama olur da günün birinde yoldan sapıp araziye meylederseniz, Range Rover armasını göğsünde haybeye taşımadığını anlayıp şaşıracaksınız. Tamam, çok da abartmayalım, bir Discovery’de değiliz sonuçta. 

 

Tekrar normal yollara, hem de yüksek süratte dönersek… Yan aynalardan gelen hafif vızıltı ve bir miktar motor sesi dışında gürültüden bahsetmek abartmak olur.

"Aynı platformu paylaştığı Discovery Sport’dan çok daha kıvrak ve sportif Evoque. Ama olur da günün birinde yoldan sapıp araziye meylederseniz, Evoque'un orada da boş olmadığını göreceksiniz"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Motorlarda iki adet 2.0 dizel seçeneği ve 4x4 ile sınırlanmış olmamız fiyatlara pek yardımcı olmuyordur herhalde. Ama Range Rover Evoque dünyanın kalanında da motor seçeneği içinde yüzüyor sayılmaz. Hepi topu bir benzinli, üç dizel. Hepsi de 2.0.

 

Bize dönersek, sırasıyla 150 ve 180 hp gücündeki bu motorlar 9 ileri otomatik şanzımanla uyumlu çalışıyor. 

 

150 hp ve 380 Nm normal bir aile otomobili için gayet iyi değerler olsa da 11 saniyenin üstünde bir sürede 100 km’ye ulaşmak hangi R.R. Evoque sahibini tatmin eder bilemeyiz. Gerçi 5.1 litrelik ortalama (resmi) tüketim değeri tatmin düzeyini artırabilir.

 

180 hp’lik dizel motor ise, 430 Nm torkun da desteğiyle ortalama iki saniye daha iyi hızlanma değerlerine imza atıyor. 9 ileri otomatik şanzıman evet seri ve yumuşak geçişler sağlıyor ama ani ara hızlanma taleplerinde zaman zaman tereddüt yaşamıyor değil.

İç Mekân Sonuç