yukarı

Land Rover Discovery Sürüş Özellikleri

Sürekli 4 çekeri, her türlü stabilite ve çekiş kontrolü ve envai arazi programıyla Land Rover Discovery, arazide kendini otoparkta olduğundan daha rahat hissediyor. Asfalt da onun için sorun değil ama lütfen genişinden olsun.

 

Bu boyutta bir tekerlekli cisim için Discovery’nin yol tutuşu gayet başarılı. Belki virajlarda bir BMW X5 ya da Audi Q7 kadar kıvrak değil ama siz nereye yönlendirirseniz oraya gittiği kesin. Zaten asfalt mücadeleleri için takımda Range Rover Sport ve yeni Velar gibi güçlü sprinterler var.

 

Direksiyon eskisinden çok daha net. Lakin düşük hızlarda hareketi tekerlere iletmede biraz yavaş kalıyor, yani kendisini biraz fazlaca çevirmeniz lazım.

 

 

Arazide Discovery

 

Land Rover Discovery’nin gitmek için kıvrandığı yer tabii ki kayalıklar, çamurlu yollar, dereler tepeler… Havalı bir SUV olmaktan çok, çılgın bir 4x4 profesörü, bir arazi virtüözü Discovery. 

 

Standart donanım Terrain Response sürüş modlarından birini seçerek, motor, şanzıman, şasi ve diferansiyel sistemlerini otomatik olarak önünüzdeki araziye uydurabiliyorsunuz.

 

Yok biraz daha abartalım derseniz, devam filmi Terrain Response 2 var. Ücrete tabi bu hizmet karşılığında sistem yolun ve arazinin durumuna göre kendi kendini ayarlıyor. Görenler de sizi doğa kaşifi sanıyor. Müthiş değil mi?

 

 

Konfor 

 

Süspansiyon sistemi düşük hızlardaki bozuklukları yolcusuna bir miktar iletse de hız arttıkça durum iyileşiyor. Opsiyonel havalı süspansiyon yol konforunu başka bir boyuta taşısa da standart hali de işinin hakkını veriyor. 

 

Tabii 21 inç ve üstü ölçülerde büyük jantların konforun aleyhine çalıştığını unutmayın.

 

Ses izolasyonu da çok başarılı olan Land Rover Discovery, eskisi gibi havaya çarpan bir duvar olmadığı için, otoyol hızlarında dahi rüzgâr sesinden kurtulmuş durumda.

"Land Rover Discovery’nin gitmek için kıvrandığı yer tabii ki kayalıklar, çamurlu yollar, dereler tepeler…"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Türkiye’ye 2 litrelik dizelin 180 ve 240 hp gücünde iki versiyonuyla geliyor Land Rover Discovery. 

 

Her ne kadar hafifledi desek de o hâlâ 2 tonun üzerinde bir kütle. Yani pek öyle 180 beygirlik bir motorun altından kalkacağı türden bir iş değil.

 

Güçlü seçenek olan 240 hp’lik dizel motor 500 Nm’lik torkuyla, bu satırlar yazılırken 2.0’lik motorlar içinde tork rekorunun sahibiydi. Ama o rekorla bile 0-100 km hızlanmasını 8,3 saniyede tamamlıyor Discovery. O da resmi rakamlarla.

 

Tüm seride standart olan 8 ileri otomatik şanzıman süper yumuşak, seri ve sessiz.

İç Mekân Sonuç