yukarı

Kia Soul Sürüş Özellikleri

Küçük ve yüksek bir araba olduğuna göre, Kia Soul’un hızlı virajlarda bir miktar yatması beklenebilir. Ama normal sürüş koşullarında Soul’un çekinecek hiçbir şeyi yok. 

 

Bir kere Kia Ceed ile aynı platformu kullanıyor olmak hiç de küçümsenecek bir avantaj değil. Makyajla birlikte nihayet konfor moduna geçip yumuşayan süspansiyon sistemi, Soul’un kıvrak virajlarda bile güven vererek ilerlemesine engel değil. Bu da demektir ki Kia Soul’un kontrol-konfor dengesi başarılı.

 

Süspansiyon sistemindeki bu yumuşak ayarların en büyük faydasını bozuk şehir yollarında görekcesiniz. Eski Kia Soul sahipleri açısından, söylediklerimizin kulağa bilimkurgu gibi geldiğinin farkındayız. 

 

Ama onları rahatlatacak haberlerimiz de yok değil. Dizel motor hâlâ sesli ve sarsıntısı kabinden de hissediliyor. Ayrıca hız yükseldikçe Soul’un gürültü düzeyi de yükseliyor maalesef.  

"Makyajla birlikte nihayet yumuşayan süspansiyon sistemi, Soul’un kıvrak virajlarda bile güven vererek ilerlemesine engel değil"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Siz yanlış bir karar vermeyin diye, Kia Türkiye motor seçeneklerini 1.6 CRDi dizelle sınırlı tutmuş. Şaka bir yana Kia Soul’un ruhuna uyan motor bu.

 

4.000 devirde 136 hp güç ve 1.750 devirden itibaren 300 Nm torkuyla 1.350 kiloyu rahat rahat taşıyor. Üstelik, 11,1 saniyelik 0-100 km hızlanması bu sınıf için gayet iyi bir rakam.

 

Bu dizel motorun 7 ileri, çift kavramalı otomatik şanzımanla uyumu da gayet başarılı. Arada bir hangi vitese geçeceğine karar veremese de zaten başka bir şanzıman seçeneğiniz yok.

İç Mekân Sonuç