yukarı

Kia Rio Sürüş Özellikleri

Kia’nın son yıllarda yaptığı atılımlara bakınca, Rio’nun hem konfor hem de sürüşte başarılı olması bizi hiç şaşırtmazdı. Yalnız bir aksilik oldu, ters yönde şaşırdık. 

 

Kendimi herkese sevdireyim, hem konforlu hem sportif olayım derken, Kia Rio eldekinden de mahrum kalmış.

 

Bozuk yollarda, çukur, tümsek ne varsa tanışmanız bir yana bizim düzgün sayılabilecek yollarımızda bile daimi bir sarsıntı söz konusu. Neyse ki hız arttıkça durum bir miktar düzeliyor. Bir tavsiye isterseniz, büyük jant seçeneklerinden kaçınmanızı öneririz.

 

Peki sertlik çok mu keyifli bir sürüş getirmiş? Mümkünmüş ama pek olmamış. Kia Rio’nun direksiyonu her koşulda iyi bir kıvam tuttursa bile, ön tekerlerle sıkı bir iletişim kurmanızı sağlamıyor. 

 

Evet süspansiyon ayarları virajlarda yatmayarak güven veriyor ama bunun bedelini fazla sallanarak ödemiştik zaten. Üzgünüm Rio, bir Ford Fiesta olman için henüz erken.

 

Gürültü düzeyinin de işin içinde olduğu genel konforda, mesela Opel Corsa’nın Rio’dan daha olgun olduğunu söyleyebiliriz. Zamanında 10 üzerinden 7 alınca dertlendiyseniz, dizellerin daimi homurtusu ve hız arttıkça yükselen yol ve rüzgâr sesi kesin rahatsız eder.

 

İkinci dönem konfora daha çok çalışmalısın Kia Rio. 

"Kendimi herkese sevdireyim, hem konforlu hem sportif olayım derken Kia Rio eldekinden de mahrum kalmış"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Motorlarda 1.4 benzinli bu sınıf için fazlasıyla yeterli bir güce (100 hp) sahip ama 134 Nm torku pek cılız. Garip bir şekilde sadece otomatik şanzımanla eşleşen bu motorun 14 saniyeyi bulan 0-100 km derecesi pek bizlik değil doğrusu. 

 

4 ileriyle yetinen otomatik şanzıman antika kıvamında, 6 ileri otomatiğin fiyat farkı düşündürücü.

 

1.25’lik benzinli motor minik Picanto’da iyi dursa da Rio’da biraz hantal kaçıyor. Gerçi manuel vitesiyle 1.4’ten daha iyi hızlanıyor ama ani hızlanma ihtiyaçlarında bolca vites düşürmeye hazır olun. 

 

Eğer yeni üç silindirli 1.0 motor Türkiye’ye geliyor olsaydı, performans, tüketim ve sessizliğiyle benzinli cephesinin galibi olabilirdi.

 

“Tüketim” kelimesi cümlenin başında olsun isterseniz, 1.4 CRDi dizel motor Kia Rio için mantıklı bir seçenek. Gerçi 90 hp’nin pek de etkileyici bir tarafı yok ve dizelde otomatik seçeneğinden mahrumsunuz. Üstelik fiyatı da çok cazip sayılmaz. Gürültülü demiş miydik?

 

Kia Rio’da “Budur” diyeceğimiz bir motor yok maalesef. En azından 1.0 gelmediği sürece. Bayinizden ısrarla isteyiniz!

İç Mekân Sonuç