yukarı

Kia Picanto Sürüş Özellikleri

Hafif direksiyonu, küçük boyutları ve süspansiyon ayarlarıyla Kia Picanto tam bir şehir reçetesi. Fazla bozuk yollara girmedikçe sürüş konforu açısından başarılı.

 

Direksiyonun hafifliği “Dar alanda çok manevra” hedefini 12’den vuruyor. Lakin aynı direksiyon, yüksek hızlarda fazla hafif ve direkt oluşuyla Picanto’nun aleyhine çalışıyor. Aracı çizgisinde tutmak için sık sık düzeltme yapmak şart. Virajlarda pek yatma eğilimi göstermemesi ise takdirlik.

 

Ama sonuçta Kia Picanto bir şehir arabası. Kısa mesafeleri kolayca aşıp, daracık yerlerden dönüp, küçücük boşluklara kolayca park etmek için var.

"Şehiriçi hayatlar için biçilmiş kaftan olan Picanto, uzun ve hızlı yollarda deplasmanda hissediyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

İki küçük benzinli olanı 1.25’lik olanı hem güç hem tüketimde doğru tercih. 84 hp ve 122 Nm torkuyla hızlı sayılmasa da Kia Picantoyu keyifli bir ataklıkta hareket ettiriyor. An itibariyle tek seçenek olan otomatik şanzımanın 0-100 hızlanmasından 1,7 saniye yediğini biliniz.

 

67 hp ve 96 Nm'lik 1.0 benzinli zaten yeterince yavaşken Türkiye’ye bir de otomatik şanzımanla gelmesi hiç akla yakın değil. Rahatımıza amma da düşkünmüşüz! Aradaki düşük fiyat farkına bakarak, kesinlikle "1.25L" diyoruz.

 

Picanto’nun 4 ileri otomatik şanzımanı, daha basit robotize bir yapıyı tercih eden çoğu rakibinin aksine tork konvektörlü. Bu maliyetli sistem konforu artırıyor ama tüketime yaradığı pek söylenemez.

İç Mekân Sonuç