yukarı

Kia Sportage Sürüş Özellikleri

Yoldaki Sportage, göründüğü kadar sıradışı değil maalesef. Evet, eskisine göre yol tutuşta net iyileşme, daha doğrusu sportifleşme söz konusu. Ama konfordaki gelişme ters yönde.

 

Bu da Kia Sportage’ın sınıfın konfor referanslarından Nissan Qashqai ya da Renault Kadjar’a kıyasla daha sert ve dalgalanarak ilerlemesi anlamına geliyor. 

 

Çok da rafine olmayan bu sert ayarlarla Sportage, hedefinde aile huzuru olanlar için biraz sarsıntılı bir seçim olabilir.

 

Sürüşteki bu sertleşme sayesinde, keyif anlamında Ford Kuga ve VW Tiguan’la arasında farkı azaltmış Sportage. Sert dönüşlerde Qashqai ya da Kadjar’dan daha az yatan Kia Sportage çizgisinden de kolay kolay kopmuyor. Yine de bir Seat Ateca kadar kıvrak olduğunu söylemek zor.

 

Öte yandan, direksiyonun yapay hissi ve yolla iletişim noksanlığı insanda grip hapı içmiş etkisi bırakıyor. Yine de sonuçta o bir şehirli SUV ve fazla bir beklentiye girmedikçe bu eksiler sıkıntı olmayacaktır.

 

Hız artıkça hafiften yükselen yol ve rüzgar sesi de normalleri aşmıyor. Güvenlik ve konfor donanımında hiç sıkıntısı yok Kia Sportage’ın. Hatta akıllı park asistanı, kör nokta uyarı sistemi, kablosuz şarj gibi donanımlarıyla çağı yakalayıp geçmekte olduğu bile söylenebilir.

"Çok da rafine olmayan bu sert ayarlarla Sportage, hedefinde aile huzuru olanlar için biraz sarsıntılı bir seçim olabilir"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Yeni modelle birlikte artık sadece 1.6 benzinli seçeneğimiz var. Bu 1.6’nın düşük güçte olanı 132 hp’ye ancak 6.300 devirde ulaşabiliyor. Torkun durumu daha fena, sadece 161 Nm, hem de 4.850 devirden itibaren. 

 

“Bari çok para vermeyin, manuel şanzımanı seçin” diyeceğiz ama sadece en alt donanımda satıldığını görüp duraklıyoruz. Kaldı ki, 6 ileri otomatik şanzıman biraz zamanın gerisinde. Tam kızacağız, rakiplerin fiyatlarını hatırlayıp bir güzel susuyoruz. Pardon Kia.

 

Sıradaki motorumuz yine 1.6 benzinli, ama bu sefer turbo beslemeli.Kia Sportage’ın hakkını veren bu turbo motorun belki tek kusuru gücünü göstermek için biraz devir istemesi. Buna karşın 177 hp ve 265 Nm’lik değerler gayet parlak. 

 

Pastanın kreması da çift kavramalı modern otomatik şanzımandan geliyor. Seri ve sarsıntısız bir krema bu. Bir de baktık ki Premium donanıma gelmişiz. Kia Sportage buradan daha güzel, sizi de bekliyoruz.

İç Mekân Sonuç