yukarı

Hyundai Tucson Sürüş Özellikleri

Kia Sportage ile aynı şasiyi paylaşan Hyundai Tucson tıpkı kuzeni gibi başarılı bir sürüş karakterine sahip. Tek fark Tucson’un süspansiyon ayarlarının birazcık daha konfor odaklı olması. 

 

Ki bu bizim yollar için hiç fena bir özellik değil. Yine de “tatlı sert” Hyundai Tucson bozuk yollarda bir Qashqai sayılmaz. Yani birazcık sarsıntıya hazır olun.

 

Hyundai Tucson sürüşü nasıl

 

Eski ix35’e göre büyük aşama kaydeden Tucson, şehir için olduğu kadar uzun yol için de gayet keyifli bir araba. Üstteki yorumlardan Hyundai Tucson’un sportif hisler yaşatmadığı sonucuna vardıysanız doğru sonuca vardınız demektir. 

 

Buna karşın, ani yön değişimleri ve frenlemelerde gayet başarılı bir gövde kontrolüne sahip Tucson. Hızlı virajlarda fazla bir yatma eğilimi olmaması da ayrıca güzel.

 

Hyundai Tucson konforlu mu

 

Ses izolasyonu konusu ise Hyundai Tucson’un iyi olduğu derslerden. Her hızda ve koşulda kabindekileri dış dünyadan soyutlamayı başarıyor bu Koreli SUV kardeşimiz. 

 

2.0’lık dizeli almak gibi bir çılgınlık da yapmayacağınıza göre, motor sesi gibi bir derdiniz de olmayacak.

"Ani yön değişimleri ve frenlemelerde gayet başarılı bir gövde kontrolüne sahip Tucson. Hızlı virajlarda fazla bir yatma eğilimi olmaması da ayrıca güzel"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Dizel motorların 2.0 litreliği (haliyle) vergilere küsmüş, artık gelmiyor. 136 hp gücündeki dizel, 1.6 CRDI ise hem güç (+4 hp) hem de tork (320 Nm, 2.000 dd) kaslarını güçlendirmiş. 0-100 km hızlanmasını 11,2 saniyede tamamlayan bu motor, ailece ve uzun yollu vazifeleri de seri bir şekilde yerine getiriyor.

 

Büyük oranda şehir içinde, hafif yolculuklar için benzililerin turbosuz olanı da (1.6 GDI) kesebilir. Ama 132 hp çok yüksek devirde (6.300) geldiği gibi, yine üst devirlerde (4.850) gelen 160 Nm tork da çok parlak bir rakam sayılmaz. Ama en azından dizelden sessiz bir motor bu.

 

Hyundai Tucson motor seçenekleri

 

Turbolu benzinli T-GDI için ise, hele ki şehir içinde en doğru ve dinamik ortak diyebiliriz. 177 hp ve 1.500 devirden itibaren 265 Nm ani hızlanma taleplerini de başarıyla karşılıyor. 1.6 T-GDI uzun yolda çılgınca atak değil belki ama sıkılmaya da fırsat vermeyecektir.   

 

Her iki motordaki otomatiklerin de başarılı olduğunu söylerken, turbo benzinlideki çift kavramalı otomatik şanzımanın yumuşak tepkileri ve hızıyla bir adım önde olduğunu hatırlatalım.

İç Mekân Sonuç