yukarı

Hyundai Kona Sürüş Özellikleri

2020 ilkbaharı itibariyle Türkiye'de satılmıyor olsa da 4x4 altyapısına sahip Hyundai Kona'nın izdüşümü i20'den daha kıvrak olduğunu söyleyerek başlayalım. Yerden yüksek küçük bir SUV için fena başarı değil. 

 

Çok sportif olmasa da Hyundai Kona'nın keyif katsayısı yüksek. Bu keyfin arkasında sert sayılabilecek süspansiyon sistemi var. Net direksiyon hamlelerine başarılı tepkiler veren Hyundai Kona sürücüye her hızda güven veriyor.

 

Hiçbir zaman bir Fransız konforunda olmayan Kona, bozuk yollar ve büyük jantlarda ısrar etmezseniz rahatsız da etmiyor. Gerçi biraz donanım isteyince otomatikman büyüyüp 18 inçe çıkan jantlardan başka şansınız yok. Bu haliyle bile yol bozukluklarını kuzen Kia Stonic'ten daha iyi filtreliyor Hyundai Kona.  

 

Yüksek sürüş pozisyonu sayesinde, dar arka cam kurbanı arka açı dışında iyi bir görüş sunuyor Hyundai Kona. Asyalıların genel adeti olduğu üzere, ses izolasyonu ve yol gürültüsü konusunda ideal noktadan uzak Hyundai Kona.

"Hiçbir zaman bir Fransız konforunda olmayan Hyundai Kona, bozuk yollar ve büyük jantlarda ısrar etmezseniz rahatsız da etmiyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Sizinle açık konuşacağız. Hyundai dilinde T-GDI benzinli motor. CRDi dizel motor demek. Talihsiz bir isim çalışması ama böyle.

 

Bir diğer talihsizlik, normalde 1 numaralı tercihimiz olacak 1.0 T-GDI (inanın benzinli) motorun sadece manuel şanzımanla sunuluyor olması. 

 

Otomatik ısrarınız yoksa - ki olması doğaldır - 120 beygir güce üst devirlere doğru kavuşsa da sınıfı için gayet yeterli performans ve tüketim değerlerine sahip bu 3 silindirli T-GDI motor

 

Hyundai/Kia grubunda pek çok modelde kullanılan "Kappa" ailesinden bu turbo motor, 1.500 devirden itibaren 172 Nm torka sahip. Evet, belki daha taze 3 silindirli rakipleri 200 Nm civarını buldu ama 11 saniyenin altındaki 0-100 km derecesi ve ilk çalıştırma ve yüksek devirler dışındaki uysallığıyla takdirimizi kazanan bir motor (vallahi benzinli!) 1.0 T-GDI.

 

Külliyen karşı değilseniz, 6 ileri manuel şanzıman - ilk iki viteste zaman zaman direnmesi hariç - motorla tam uyumlu, akıcı ve keyifli geçişlere sahip.

 

Otomatik şanzıman avantajıyla öne çıkan benzinli 1.6 T-GDI, an itibariyle bizde satışta olmasa bile, 4x4 çekiş sistemi seçeneği de sunuyor.

 

Bu 4 silindirli 1.6 T-GDI ile Kona, kağıt üstünde epey farklı görünse de şehir içi günlük kullanımda çok daha performanslı hissettirmiyor. Kaldı ki standart 7 ileri çift kavramalı DCT otomatik şanzıman da şehir içi ivmelenmelerde biraz uyuşuk kalıyor.

 

1.6 T-GDI'ın 177 hp ve 265 Nm torku özellikle açık yollar ve ara hızlanmalarda fark yaratıyor. 8 saniyenin altındaki 0-100 km hızlanması bu sınıfta şapkaları uçuracak cinsten ama 100 km'de en az +2 litre tüketim detayını da unutmamak lazım. 

 

Bolca uzun yol yapanlar dışındakilere önermekte zorlandığımız 1.6 CRDi dizel motorlu Hyundai Kona, 136 hp ve 320 Nm torkuyla özellikle VW grubundaki rakiplerinden bir adım önde. 

 

Fiyat farkı, yapacağınız km ve şanzıman talebinize göre ince hesap yaptığınızda, 1.0 T-GDI'dan çok farklı olmasa da, doğru seçenek bu dizel motorlu Kona 1.6 CRDi olabilir. 

 

Ama dünyanın kalanında hibrit (geçiniz) ve %100 elektrikli (çok şahane ama pahalı) Hyundai Kona'lar fink atarken, hızlıca gözden düşecek dizel seçenek için "siz bilirsiniz" demekle yetiniyoruz.

İç Mekân Sonuç