yukarı

Hyundai i20 Sürüş Özellikleri

Yeni Hyundai i20’nin eski platformu kuşanmış olduğu en çok sürüş karakterinde belli ediyor kendini. Konforu - bir yere kadar - iyi götüren, keyifli tarafa çok yaklaşmayan, sürüşü kolaylaştıran ama sürücüyle pek de iletişim kurmayan bir küçük hatchback i20.Hyundai i20 sürüş karakteri_arabazi.com

Direksiyon, hissizliğine rağmen hıza göre iyi kıvam buluyor. Bu da şehir içinde hayatımız çok kolay demek. Zaten Hyundai i20’nin çok farklı bir çabası da yok.

Bununla beraber, başarılı gövde kontrolü ve yol tutuş sayesinde hızlı virajlar da güvensiz değil. Tabii ki Ford Fiesta özgüven ve keyfinden bahsetmiyoruz.

Özetle, temelde konfor odaklı olsa da - beklentiyi abartmayanlar için - konfor-dinamizm dengesini de iyi tutturan bir otomobil i20.

"... Beklentiyi abartmayanlar için, konfor-dinamizm dengesini de iyi tutturan bir otomobil i20"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Hyundai i20, Türkiye'de 1.0 üç silindirli turbo benzinli ve 1.4 dört silindirli benzinli olmak üzere iki motor seçeneğiyle sunuluyor. 1.0 litrelik turbo motorun bir de hafif hibrit destekli versiyonu mevcut.

1.4 MPI motordaki 100 hp güç ve 134 Nm tork kağıt üstünde fantastik görünmeyebilir ama özellikle şehir içinde yeterli performansı sunuyor i20.

Düşük devirlerde biraz hantal kalabilen atmosferik motor, devirlendikçe daha da mutlu oluyor. Buna karşın, 1.4 litrelik atmosferik motorlu bu i20, düşük tüketim şampiyonu sayılmaz, bunu baştan belirtmekte fayda var.

Hyundai i20 motor seçenekleri_arabazzi.com

Geleneksel motor ve şanzıman ikilisi, daha modern turbo destekli motorlar ve çift kavramalı şanzımanlara kıyasla "bi tık" daha yüksek tüketim değerleri sunuyor.

O zaman buyrun, 1.0 T-GDI motorlu i20! Bu 3 silindirli modern motor (100 hp, 172 Nm, 0-100 km 10.4 sn) en keyifli ve tutumlu haliyle emrinize amade. 

48 V’luk hafif hibrit desteği ve çift kavramalı otomatik şanzımanıyla sadece dinamizm ve keyifte de değil tasarrufta da önde 1.0 T-GDI.

Motorun düşük devirlerde dahi esnek ve dinamik oluşu, otomatik şanzımanı hiç düşünmeden vites yükseltmeye teşvik ediyor ki bunun da faydasını tüketimde yaşıyorsunuz. 1.0 T-GDI ile şehir içinde 7 litre ve altında bir ortalama tutturmak mümkün.

Lakin, hele ki bu devirde, motor seçiminde belirleyici olan fiyat listesi olacak gibi…

İç Mekân Sonuç