yukarı

Hyundai i20 (2014-2020) Sürüş Özellikleri

Direksiyon, hissizliğine rağmen hıza göre iyi kıvam buluyor. Bu da şehir içinde hayatımız çok kolay demek. Zaten Hyundai i20 başka da bir derdi yok. 

 

Ama başarılı gövde kontrolü ve yol tutuş sayesinde virajlar da keyifsiz değil. Tabii ki Ford Fiesta keyfinden bahsetmiyoruz. O da zaten bir tek Fiesta’da var.

 

Temelde konfor odaklı ama konfor-dinamizm dengesini de çok iyi tutturan bir araba i20. Coupé olanı bir tık daha dinamik olsa da süspansiyonların asıl derdi yoldaki bozuklukları göğsünde yumuşatıp yolcusunu rahat ettirmek. Üstelik yumuşaklığı hantallığa çevirmeden.

 

Hyundai i20’nin bir diğer önemli artısı, hiçbir hızda kabine fazla ses almaması. Ne yol ne de rüzgâr ya da motor sesinin rafine yolculukları etkilememesi bir üst sınıf standartlarında. Konforlu koltuklarda keyifli yolculuklar dileriz!

"Süspansiyonların asıl derdi yoldaki bozuklukları göğsünde yumuşatıp yolcusunu rahat ettirmek"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

1.2 benzinli motor 84 beygiriyle i20’nin hak ettiğinden zayıf. 13,1 saniyelik hızlanma korkunç olmasa da bu motorun varlık sebebi yakıt ekonomisi. 1.4 benzinli ise 100 hp gücü otomatik vites cazibesiyle harmanlayarak öne çıkıyor.

 

Ama Hyundai i20’ni asıl yıldızı 1.0 litrelik, üç silindirli ve turbolu motor. Şimdilik sadece Türkiye’deki 20. yıla özel “Star” donanımla sunulan 120 hp, 172 Nm’lik bu motor i20’nin en keyifli halini yaşatmakta. 

 

90 hp ve 240 Nm’lik 1.4 dizelin tasarruflu olmak ve “idare eder” performansı dışında pek bir artısı yok. 

İç Mekân Sonuç