yukarı

Hyundai i10 Sürüş Özellikleri

Şehir içinde olgun, kullanışlı ve birlikte yaşaması çok kolay bir ufaklık Hyundai i10. Süspanisyon sistemi bozuk yolları çekilir kılmakta hiç fena iş çıkarmıyor. Üstelik dinamizm ve sürüş keyfi açısından i10’un beklenmedik marifetleri var.

 

Uzun yolda da beklentinin aksine bocalamayan, olgun bir şekilde akan bir araba Hyundai i10. Tabii zayıf motor nedeniyle havale geçirmezseniz, ki, o konuya motor bölümünde değineceğiz.

 

87 hp’lik “güçlü” motorun da sollamalarda coştuğu söylenemez. Yani gaz pedalını zorlayarak yüksek devirlere çıkmak zorundasınız ki, bu da bolca motor gürültüsü demek. Yol ve lastik sesinin de ondan aşağı kalmadığı söylenebilir.

 

Bir noktaya kadar pek tepki vermeyen, sonra sert bir şekilde durduran frenlere ise alışmak lazım.

"Dinamik, keyifli, konforlu ama yüksek hızda gürültülü bir "minik" araba Hyundai i10"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Öncelikle, vaktiniz var inşallah. Zira Hyundai i10 hızlanmaktan ziyade şehir hayatını çekilir kılmak için üretilmiş bir araba. 3 silindirli 1.0 motorun hem benzinlisi hem de LPG’lisi mevcut. 

 

Aralarındaki +1 hp ve -5 Nm’lik farkı yok sayabiliriz. Zira her ikisinin de yaklaşık 15 saniye gibi moral bozucu bir 0-100 derecesi var. Ama rahat olun, bu boyutta bir arabanın içinde her şey olduğundan hızlı görünür!

 

Öyle hemen koyvermek yok!.. Hyundai i10’un 1.2 l hacminde ve 87 hp’lik bir motor seçeneği daha var ki, kendisi uzun yoldan da korkmuyor. Üstelik 4 ileri otomatik şanzımanı da var! Manuel şanzıman 100 km’ye 12,1 saniyede ulaşırken, otomatik şanzımanın en iyi derecesi 13,8 saniye. 

 

Zayıf motorda da otomatik şanzıman seçeneği var ama 0-100 km resmi derecesi 16,8 saniye!.. Mahallenin gençlerine ittirseniz de bu performansı yakalarsınız muhtemelen! 

İç Mekân Sonuç