yukarı

Honda HR-V Sürüş Özellikleri

Honda HR-V’nin direksiyonu, pedalı, vitesi (manuel olanı) dahil genel kullanım karakterine, çoğu Honda’da olduğu gibi, kendine has bir rahatlık/keyif karışımı hakim. 

 

Bu keyif, sportif olmaktan çok, bir şekilde her şeyin kolayca akıvermesinden kaynaklanıyor. Aslında HR-V dinamik sürüş ile konfor arasında bir yol bulmaya çalışmış. Yine de bir fransız konforu ya da bir Mazda CX-3 sürüş kalitesi beklemeyin bu küçük SUV’den. 

 

İkisinin arasında, rahatsız edici olmaktan uzak ve limitleri zorlama isteği uyandırmayan bir noktadayız. Sonuçta HR-V’nin temelinin Jazz olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

 

Görünüşünün çağrıştırdığından daha ağırkanlı olsa da aile büyüğü CR-V’ye kıyasla daha kolay yönlendiriliyor Honda HR-V. Tepkileri çok direkt olmayan direksiyon, sürücüyle iletişim karakteriyle keyifli. 

 

Özetlemek gerekirse, dengeyi iyi tutturan, atak olmasa da kolay ve keyifli bir sürüşü var Honda HR-V’nin.

 

 

Honda HR-V konfor özellikleri

 

Honda HR-V genel anlamda konforlu bir araba diyebiliriz. Ama kendisinin Japonya ve Avrupa yolları için tasarlandığı gerçeğinin altını çizerek. Yani bizim yollarda bir miktar sallantı ve süspansiyon tıkırtısını yadırgamamanız gerek. 

 

Rüzgâr sesi problem yaratmasa da yüksek hızdaki yol ve lastik gürültüsü konusunda daha iyisini yapabilmeliydi HR-V. Sanmayın ki çekilmez bir gürültüden bahsediyoruz ama Honda gibi bir markanın aynı zayıflığı uzun yıllardır çözmüyor olması gerçekten anlaşılmaz. 

 

Dizel motorun hızlanırken çıkardığı gürültü ile benzinlideki CVT şanzımanın gürültüsü rekabet halinde. Maalesef hangisi kazanırsa kazansın, konfordan kaybeden Honda HR-V’nin yolcuları oluyor. 

 

Nissan Qashqai de bir Japon ve o da Avrupa’da geliştirildi. Demek ki konfor konusunda daha iyisini yapmak fransızların tekelinde değilmiş diye düşünüyoruz…

"Rahatsız edici olmaktan uzak ve limitleri zorlama isteği uyandırmayan bir noktadayız."
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Ne CR-V’deki rafineliğini göstermeyen dizel ne de turbodan yoksun benzinli zirveye oynuyor diyebiliriz. 

 

Çok km yapıyorsanız, orta devirlerde kendini bulan 1.6 litrelik güçlü dizel tasarrufuyla daha iyi bir seçenek olabilir. Bir ara bu dizel  motor sadece manuel şanzımanla satılıyordu ama 2018 yazı itibariyle menüden tamamen çıkarılmış görünüyor.

 

Sıkmayın canınızı, 1.5 benzinli de çoğu talebi karşılayacaktır. Otomatik vitesin cazibe ve faydalarını da bilmiyor değiliz. Ama Honda’nın kullandığı sürekli değişken devirli CVT şanzıman tam bir karın ağrısı

 

Gaza biraz yüklendiğiniz zaman, ki hızlanmak için bunu yapmanız gerekecek, yüksek devir müptelası sürekli değişken bir motor gürültüsüne katlanmak zorundasınız. Bir yerlerde, birisi “CVT yasaklanmalı” demişti. Kesinlikle aynı fikirdeyiz.

 

Bu arada Honda HR-V’nin manuel şanzımanı kısa yolları, vitesler arası kayar gibi gidişi ve kullanımının verdiği keyifle gerçekten harikaydı. Ama siz istemiyorsunuz diye düz vitesli HR-V gelmiyor artık, bilesiniz.

İç Mekân Sonuç