yukarı

Honda Civic Sedan Sürüş Özellikleri

Honda Civic’in net aşama kaydettiği bir diğer alan sürüş keyfi. Vites geçişinden pedal ayarlarına keyif katmış Civic Sedan. Nesillerdir kullanım kolaylığı odaklı kendine has bir keyif anlayışı olan Civic, yeni modelle işin içine sürüş keyfini de katmış.

 

Honda Civic’in hızlı virajlarda başarıyla tutunması da “nihayet!” dedirten artılardan. Artan genişlik ve aks mesafesinin yanı sıra, alçalan ağırlık merkezi ve burulma direnci % 52 yükselen şasinin bu başarıda önemli payı var.

 

Ama asıl katkı belki de arka tekerlerdeki çok noktadan bağlantılı tam bağımsız süspansiyondan geliyor. Hani şu Ford Focus’u Focus yapan sistem. 

 

Çok noktadan bağlantı sürüşü iyileştirmekle kalmıyor bozuk zeminlerdeki konforu da belirgin şekilde artırıyor. Kesin ve net tepkiler veren kısa turlu direksiyonun katkılarını da unutmayalım.   

 

Honda’nın pek cömert davrandığı ve sınıfının standartlarını zorlayan aktif - pasik güvenlik ve sürüş destek teknolojilerini de hayırla anıp detayları merak edenleri katalog sayfalarına alalım.

"Kullanım kolaylığı odaklı kendine has bir keyif anlayışı olan Honda Civic, yeni modelle işin içine sürüş keyfini de katmış"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Biz dizel motora çok gerek olduğunu düşünmüyorduk ama geldi. Bunun birinci sebebi 182 hp ve 220 Nm’lik güçlü 1.5 RS benzinlinin bile aşırı bir tüketim farkı ortaya koymaması.

 

Kütükteki kaydı “1.5 i-VTEC” olan bu yeni benzinlinin 8,1 saniyelik 0-100 hızlanması pek çok sportif ruhlu okurumuzda heyecan yaratacak cinsten.

 

İkincisi ise, Türkiye’de şimdilik satılmayan 1.0 lt hacminde 129 hp ve 200 Nm’lik yeni 3 silindirli motor. Zira bu motor yeterli ve keyifli olduğu kadar, neredeyse dizeli aratmayacak kadar tutumlu da. Çok şükür ki Japonlar düşük hacimde yüksek güç denklemini nihayet çözdüler!

 

Ha “Yok kardeşim. Ben ailemi, bagajımı doldurup sürekli uzun yol yapıyorum” derseniz, elimizde harika bir dizel var. 120 beygir ve 300 Nm torkluk 1.6 i-DTEC adlı bu Honda güzelliği önceki Civic’den de hatırlıyoruz. Üstelik bu sefer “Otomatik niye yok!” diye de kıvrandırmıyor.

 

10 saniye civarında (resmi rakam 9,8) 0-100 km hızlanmasını gerçekleştiren 1.6 i-DTEC, süper atılgan sayılmaz ama özellikle şehir içinde hatırı sayılır bir tasarruf avantajına sahip. Alt devirlerde bir dizelden beklenmeyecek kadar sessiz olması da ayrıca güzel. Ah o fiyat farkının gözü kör olsun! 

 

1.0 motorla tanışamayan Türkiye’nin elindeki ekstra ise 1.6 benzinli motor. Hatchback Civic’de bulunmayan bu emektar motor, yüksek devirlerde gelen güç ve torkuyla (125 hp, 152 Nm 4300 devir) yeterli ama yani, evet.

 

Biraz da Civic Sedan’ı daha ulaşılabilir kılmak için varlığını sürdüren bu 1.6 benzinli, LPG opsiyonuyla daha geniş kitlelere hitap etme avantajına sahip. Zira benzinli haliyle, performanslı 1.5 RS’den bile çok yakıyor.

 

CVT şanzıman, bir kez dahayani evet, şehir trafiğinde konforlu. Ama eskisinden başarılı da olsa, gazı kökleyince boşa gürültü çıkarmanın ötesine de geçse, modern bir çift kavramalının seriliğine sahip değil. Bu da Japon inadı olsun, canları sağ olsun. 

 

Kısa yollu manuel vitesin geçişleri de her zamanki gibi bal kaymak kıvamında ve gayet net. Maşallah!

İç Mekân Sonuç