yukarı

Honda Civic Sedan Sürüş Özellikleri

Honda Civic’in net aşama kaydettiği bir diğer alan sürüş keyfi. Vites geçişinden pedal ayarlarına keyif katmış Civic Sedan. Nesillerdir kullanım kolaylığı odaklı kendine has bir keyif anlayışı olan Civic, yeni modelle işin içine sürüş keyfini de katmış.

 

Honda Civic’in hızlı virajlarda başarıyla tutunması da “nihayet!” dedirten artılardan. Artan genişlik ve aks mesafesinin yanı sıra, alçalan ağırlık merkezi ve burulma direnci % 52 yükselen şasinin bu başarıda önemli payı var.

 

Ama asıl katkı belki de arka tekerlerdeki çok noktadan bağlantılı tam bağımsız süspansiyondan geliyor. Hani şu Ford Focus’u Focus yapan sistem. 

 

Çok noktadan bağlantı sürüşü iyileştirmekle kalmıyor bozuk zeminlerdeki konforu da belirgin şekilde artırıyor. Kesin ve net tepkiler veren kısa turlu direksiyonun katkılarını da unutmayalım.   

 

Honda’nın pek cömert davrandığı ve sınıfının standartlarını zorlayan aktif - pasik güvenlik ve sürüş destek teknolojilerini de hayırla anıp detayları merak edenleri katalog sayfalarına alalım.

"Kullanım kolaylığı odaklı kendine has bir keyif anlayışı olan Honda Civic, yeni modelle işin içine sürüş keyfini de katmış"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Kendisine çok da ihtiyaç olmadığını düşündüğümüz 120 hp ve 300 Nm torkluk 1.6 i-DTEC dizel motor önce geldi, sonra Türkiye menüsünden çekildi. Negatif yaklaşımımızın ilk sebebi 182 hp ve 220 Nm’lik güçlü 1.5 (RS) benzinlinin bile aşırı bir tüketim farkına neden olmamasıydı.

 

Kütükteki kaydı “1.5 i-VTEC” olan bu yeni benzinlinin yaklaşık 8,5 saniyelik 0-100 km hızlanması pek çok sportif ruhlu okurumuzda heyecan yaratacak cinsten. Lakin CVT şanzıman 182 hp ve 200 Nm torkluk bu kombinasyonun cazibesini törpülemekte oldukça başarılı. O 182 hp için 5.550 devire tırmanmak gerektiğini de hatırlatalım.

 

İkincisi neden ise, Türkiye’de satılmayan 1.0 litre hacmli 129 hp ve 200 Nm’lik yeni 3 silindirli motor. Zira bu motor yeterli ve keyifli olduğu kadar, neredeyse dizeli aratmayacak kadar tutumlu da. Japonlar düşük hacimde yüksek güç denklemini nihayet çözdüler derken, bizim fiyat listelerine, vergilere, matrahlara takıldılar bu sefer de.

 

1.0 motor ve 1.6 dizelden mahrum Türkiye'nin elindeki koz ise 1.6 lt. benzinli motor. Hatchback Civic’de bulunmayan bu emektar motor, yüksek devirlerde gelen güç ve torkuyla (125 hp, 152 Nm 4300 devir) yeterli ama yani, kem-küm, evet.

 

Biraz da Civic Sedan’ı daha ulaşılabilir kılmak için varlığını sürdüren bu benzinli, LPG'li 1.6 L Eco opsiyonuyla daha geniş kitlelere hitap etme avantajına sahip. Zira benzinli haliyle, performanslı 1.5 RS’den bile çok yakıyor!

 

CVT şanzıman şehir trafiğinde konforlu. Ama eskisinden başarılı da olsa, gazı kökleyince boşa gürültü çıkarmanın ötesine de geçse, modern bir çift kavramalının seriliğine sahip değil. Bu da Japon inadı olsun, canları sağ olsun. 

 

Kısa yollu, 6 ileri manuel şanzımanın geçişleri de her zamanki gibi bal kaymak kıvamında ve gayet net. Maşallah!.. Diyorduk ki o da Honda Civic Sedan fiyat listesinden çıkıverdi. Siz yine de güncel durumu sık sık kontrol etmeyi unutmayın!..

İç Mekân Sonuç