yukarı

Ford Mondeo Sürüş Özellikleri

Türünün en keyifli sürülen arabası olarak haklı bir şöhretin sahibi Ford Mondeo, bu sefer rotada ufak bir değişiklik yapmış. Sürüş kalitesini 1 numaralı öncelik yaparak konfora ağırlık vermiş.

 

19 inçlik lastikleri tercih etmedikçe, standart haliyle bile çok konforlu Ford Mondeo. Arka tekerlerde kullanılan daha karmaşık ve maliyetli süspansiyon sistemi zemin bozukluklarını göğsünde başarıyla yumuşatırken Mondeo’nun kabiliyetini törpülemiyor. Çoğu marka bu kalitede bir sürüş için opsiyonel “adaptif” süspansiyon sistemlerine ihtiyaç duymakta.

 

Evet, bu ağırlıkta bir büyük boy araba için Mondeo fazlasıyla kıvrak ve dinamik. Ne şehir sokakları ne de bol kıvrımlı uzun yollar korkutabilir onu. Eksiye giden tek husus, biraz fazlaca hissiz direksiyon sistemi. 

 

Direksiyonda da kullanım kolaylığını önceliklendiren Ford mühendisleri, çoğu müşterinin sportifliktense konforu tercih ettiğini artık kabullenmişe benziyor. Direksiyonun yönlendirmesi net olsa da tekerlerin o anki tutunmasıyla ilgili fazla bir ipucu vermiyor.

 

Konfor yüzdesi sadece süspansiyon sisteminde değil, ses izolasyonunda da büyük aşama kaydetmiş durumda. Her hız ve yol koşulunda şaşırtıcı bir sessizlik sunan Ford Mondeo, dizel motorlarıyla bile istifini bozmuyor. 

"Çoğu marka bu kalite ve konfor seviyesinde bir sürüş için opsiyonel adaptif süspansiyonlara ihtiyaç duymakta"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

1.5 l benzinli 160 hp, 240 Nm’lik değerleriyle kağıt üstünde güçlü görünse de asfalt üstünde Ford Mondeo’nun büyük bir araba olduğu gerçeğinden kaçamıyor. 

 

Tamam bu motor ezik ya da yavaş sayılmaz, hatta yumuşak ve güçlü bir şekilde hızlanıyor. Ama yüksek devir ihtiyacı yüksek tüketimle sonuçlanıyor haliyle. Bu motorla gelen klasik otomatik şanzımandansa çift kavramalı PowerShift uygulanabilse sonuç daha keyifli olurdu ya neyse, kısmet.

 

Normal koşullarda 2.0 TDCi canavar gibi önerilirdi ama bizim vergiler normal değil malumunuz. Hem 6 ileri PowerShift de mevcut onda! 180 hp şahlanmasa da 400 Nm’nin şanı yeterdi ama yine kısmet!..

 

1.6 TDCi ise mütevazı gücü ve manuel şanzıman mecburiyeti nedeniyle yarışmamızı üçüncü olarak tamamlıyor. Fiyat avantajıyla 2.0 litrelik dizeli sollayabilecek olsa bile, nasıl olsa “Kazanan 1.5 EcoBoost!..” diyeceğimiz için kendisine pek de acımıyoruz.

İç Mekân Sonuç