yukarı

Ford Kuga (2013-2020) Sürüş Özellikleri

O ilk Kuga’nın kıvılcımları bir miktar kaybolsa da, ataklık ve dinamizmde rahatlıkla sınıf başkanı olur Ford Kuga. Hem de konforda arka sıralara oturmadan.

 

Bir SUV hantallığı yaşamayan Kuga'nın normal aile arabası refleksleri takdirinizi toplayacaktır. Yol tutuş haliyle maksimumda. Hızlı virajlarda yana yatma yok, arka koltukta yol tutmasından şikâyetçi minikler yok... Evet, o bir Ford!

 

Yüksek hızlarda süspansiyon konforu ziyadesiyle yüksek. Lakin şehir içi hızlarda, yol bozukluklarını yolcusuna aksettirme konusunda biraz daha istekli Kuga. Ama rahat olunuz, konforsuzluk mevzubahis değil.

 

Konfor demişken, iç gürültü konusunda da iyi iş çıkarıyor Ford Kuga. Hız yükseldikçe yanlardan gelen rüzgâr sesi dışında Kuga’nın kayda değer bir izolasyon zayıflığı yok.

"Yol tutuş haliyle maksimumda. Hızlı virajlarda yana yatma yok, arka koltukta yol tutmasından şikâyetçi minikler yok"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Motorlarda 1.5 Ecoboost müthiş bir alternatif değil ama dizellerin fiyatı karşısında manktıksız sayılmaz.

 

Güçlü (182 hp, 240 Nm) ama biraz fazla yakan bu benzinli motorun kötü partneri maalesef geleneksel (Amerikan usülü) otomatik şanzıman. Eski kafalı ve yavaş tepki veren bir otomatik bu. Manuel derseniz, “Neden olmasın?” deriz.

 

1.5 TDCi dizelle gelen PowerShift çok daha tavsiye edilebilir bir şanzıman. 120 hp, 300 Nm’lik değerleriyle dizel Ford Kuga, sırf şanzıman farkıyla dizel motoru tavsiye ettiğimiz ilk SUV olsa gerek! 

 

2.0 TDCi mı? 180 hp ve 2.000 devirde gelen 400 Nm performansta net bir fark yaratıyor ama aynı performansı fiyat etiketinde de görüyoruz maalesef!

İç Mekân Sonuç