yukarı

Ford Focus (2011-18) Sürüş Özellikleri

Deplasmandan iç sahaya dönüyoruz. Malum, zaten en sıradan modelinde bile yüksek sürüş yeteneğiyle ön plana çıkar Ford markası. İşte o sürüş yeteneği Ford Focus’un zirve noktası, parlayan yıldızı, varlığının özü… Hadi sür! 

 

Ford Focus’un şasi ve süspansiyon elemanları, yol ile sürücü arasında yüksek iletişim ve keyif odaklı tasarlanmış. Ön kısmın mimarisi daha yüksek direnç için sertleştirilerek yüksek hız ve virajlardaki stabilite artırılmış. 

 

Elektrik destekli direksiyonda yapılan iyileştirmeler de daha direkt bir sürüş için. Muhteşem olmasa da yeni nesil direksiyon sistemleri arasında çok başarılı diyebiliriz.

 

Yine de ilk nesil Focus’un sürücüyle kurduğu içgüdüsel iletişim düzeyinde değiliz. Hem artık Mazda 3 ve Seat Leon gibi çok alanda yetenekli rakipleri var Focus’un. Opel Astra ve VW Golf’ün de ensesinde olduğunu unutmamak lazım. 

 

Bu yakın tehditlere rağmen, sürüş ve yol tutuş ortalamasıyla Ford Focus hâlâ lider ve üstelik bir maç eksiği var.

 

 

Konfor açısından Ford Focus

 

Sanmayınız ki Ford Focus’un marifeti sürüş kalitesi ve direksiyondaki muhterem şahsın keyfiyle sınırlı. 

 

Rakiplerine parmak ısırtan yol konforu da Focus’un alametlerinden. Ki ortalama Türkiye yollarında yol konforunun ehemmiyeti malumunuz. 

 

Sürüş kalitesi, aracın tepkilerindeki hassasiyet ve süspansiyon konforunun bu kadar üst noktada buluşması, diş sızlatmayan dondurma fantezisinin gerçek olmuş hali gibi.    

"Ford Focus’un şasi ve süspansiyon elemanları, yol ile sürücü arasında yüksek iletişim ve keyif odaklı tasarlanmış. Hem de konforu üst düzeyde tutarak"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Ford Focus’un tüm motorları en azından “yeterli” ünvanına hak kazanıyor. An itibariyle 1.6 Ecoboost motorun sunulmuyor olması üzücü. 

 

1.0’lık benzinli çok yüklü takılmadıkça yeterli ve tüketimiyle ön plana çıkıyor. 125 hp ve 170 Nm torkuyla kendisinin bolca “Yılın Motoru” ödülüne sahip olduğunu hatırlatmak isteriz.

 

1.6 benzinli motorun avantajı ise klasik otomatiğe kıyasla daha seri ve başarılı çift kavramalı PowerShift şanzımanı.

 

Dizellerin galibi de yine PowerShift şanzımanlı yeni 1.5 litrelik motor. Eski 1.6 dizelin üstüne 5 hp, 30 Nm ve PowerShift otomatik şanzıman için ödeyeceğiniz farka bizce değer. 

 

95 hp’lik dizel sanki biraz sıkıcı olur, yüklü ve uzun yolda sıkıntı olur. Zaten ucuz da sayılmaz.

İç Mekân Sonuç