yukarı

Ford Focus Sürüş Özellikleri

Deplasmandan iç sahaya dönüyoruz. Malum, zaten en sıradan modelinde bile yüksek sürüş yeteneğiyle ön plana çıkar Ford markası. Ne var ki "global" Ford Focus sürüş dinamiklerindeki bariz üstünlüğünü son nesilde kaybetmişti. Ama haberler çok iyi!

 

Özündeki yeteneği hatırlayan yeni Ford Focus, bir kez daha sınıfının keyif zirvesindeki yerini almış durumda. Tek başarısı sportif olmak olsa yine iyi. Bozuk yol konforuyla, tümsek ve çukurlarda da ışıl ışıl parlıyor Ford Focus. 

 

Sürüş kalitesi, aracın tepkilerindeki hassasiyet ve süspansiyon konforunun bu buluşması, diş sızlatmayan dondurma fantezisi yaşamak gibi. Yüksek hız ve virajlardaki stabilite, hafiflemekle beraber netliğini koruyan direksiyon ve tutunmadaki başarı, direksiyonu tutan ellere hem keyif hem de yüksek güven aşılıyor.

 

Özellikle daha kısa süspansiyonları ve sportif ayarlarıyla ST-Line bu konfor-kontrol dengesinde tam bir ip cambazı. 125 hp ve altındaki Focus'larda bağımsız süspansiyondan tasarruf edilmesine rağmen sürüş kalitesi sınıf standartlarının üstünde. Hal böyleyken, daha güçlü motorları, özellikle 182 hp'lik 1.5 benzinliyi iştahla bekliyoruz!

 

Kısacası, Mazda 3 ve Seat Leon gibi çok alanda yetenekli rakiplerin ve tabii ki her biri "Yılın Arabası" Opel Astra, Peugeot 308 ve VW Golf’ün de Focus'un ensesinde olduğunu tam zamanında fark etmiş Ford mühendisleri. Çok da iyi etmiş!

"125 hp ve altı güçteki modellerde arkada bağımsız süspansiyon olmamasına rağmen, sürüş kalitesi standartların üstünde"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

An itibariyle tüm kasa tipleri için 1.0 ve 1.5 benzinliler ve 1.5 dizel seçeneklerine sahip Focus. Türkiye'ye şimdilik gelmeyen daha zayıf motorlar (85, 95 ve 95 hp) gereksiz olsalar da daha güçlüleri (150 ve 182 hp'lik 1.5 benzinliler) ağzımızı sulandırmıyor değil.

 

1.0’lık benzinli EcoBoost, fazla yüklü takılmadıkça, performans ve tüketimiyle çok başarılı. 125 hp ve 170 Nm torkuyla kendisinin bolca “Yılın Motoru” ödülü sahibi olduğunu hatırlatmak isteriz.

 

Tıpkı benzinliler gibi emisyon normlarına uyum ve tüketimi düşürmek için elden geçerilen 1.5 litrelik dizel, 120 hp ve 300 Nm torkuyla 1.5 benzilinin yanında çok daha cazip. Açılışta hafiften homurdansa da hızını alınca ve yüksek devirlerde, medeni ve mantıklı bir motor olduğunu gösteriyor.

 

1.5 Ti-VCT 123 hp ve 150 Nm torkuyla ara hızlanmalarda zayıf halka gibi görünse de ciddi bir fiyat avantajına sahip. Her şey 0-100 km hızlanması değil ama 11,2 saniye de fena derece sayılmaz. Yine de otomatik şanzıman ve Titanyum donanıma heveslendiğiniz anda, azalan fiyat farkı 1.5 dizel ya da 1.0 ST-Line'ı ön plana çıkarıyor.

İç Mekân Sonuç