yukarı

Fiat Punto Sürüş Özellikleri

Punto’nuz bozuk yolda biraz sert, direksiyon ve gaz pedalı biraz fazlaca hissiz gelirse şaşırmayın. Nedeni zaman ve zaman acımasız.

 

Hızlı virajlarda pek keyif vermese de şehir içinde direksiyonun hafifliğinden şikâyetçi olmayacağınızdan eminiz. Tıpkı çukurları, kasisleri hakkıyla yumuşatan süspansiyon sisteminden şikâyetçi olmayacağınız gibi. 

 

Ayrıca, yüksek hızdaki yol kültürü bu yaşta standart bir model için gayet başarılı. Evet, çoğu Fiat gibi Punto da bozuk zeminde dalgalanarak ilerliyor ama bizim yollarda bu pek de kötü bir şey sayılmaz.

 

Ama girişte de belirtildiği üzere, Euro NCAP’e göre Fiat Punto satıştaki en güvensiz model! Kusura bakmazsanız biz de puan kırıyoruz.

"Çoğu Fiat gibi Punto da bozuk zeminde dalgalanarak ilerliyor ama bizim yollarda bu pek de kötü bir şey sayılmaz. Euro NCAP'te sıfır yıldız ise kötü bir şey"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Eskiden olsa "1.4 MultiAir (105 hp - 10.8 sn) ya da az yakan Multijet’i seçin ki, içinizin bayıldığına değsin" derdik. Ama artık ikisi de yok. 1.2 benzinli motor Fire, 69 hp’den de anlaşılaşacağı gibi gayet yavaş (14.4 s 0-100 km) ve haliyle sıkıcı. 

 

1.4 benzinli motorsa çok daha atak olmasa bile en azından akıcı bir şekilde hızlanıyor. Yine de insanın gözü 0.9 TwinAir’i arıyor. Hani şu 105 beygirlik 2 silindirli mucize motor.

 

Otomatik, yarı otomatik? Maalesef, elimizde yok. Zaten artık maunel'i alabileceğiniz de şüpheli, zira fiyat listesinde yok Punto.

İç Mekân Sonuç