yukarı

Fiat Panda Sürüş Özellikleri

Fiat Panda sürüşte kaydettiği aşamalarla da şaşırtmaya devam ediyor.

Şehir içinde kolay ve konforlu, yüksek hızlarda kendi çizgisinde güven vererek ilerleyen Panda, yeni süspansiyon sistemiyle virajlarda dışa kayma ve yana yatma konusunda epey yol almış.

Her hız ve yol koşulunda gürültü ve sarsıntı miktarındaki ciddi azalma da Panda’nın konfor puanlarını artırdı. Hatta, hız arttıkça süspansiyon konforu yükseliyor!

Fiat Panda tam bir şehir ustası

Her türlü kullanıma uygunluk konusunda ideale yakın bir tablo var karşımızda. Hafif direksiyon çok hisli olmasa da net tepkiler veriyor. Yüksek hızlarda ani hareketler Fiat Panda’nın nispeten yüksek ve küçük lastikli bir araba olduğunu hatırlatsa da problem seviyesinden uzaktayız.

Bu açıdan kendisine az akrobat, orta keyifli, çok konforlu diyebiliriz.


Panda Cross mu!?

Meraklısı için, 4x4 seçeneğini, hem de hakikisinden ve de fazlasıyla başarılı bir şekilde sunan tek şehir arabası Fiat Panda Cross.

Panda Cross gerçek 4x4

Daha büyük lastikleri ve kendine has süspansiyon, yay ve amortisör ayarlarıyla Fiat Panda Cross sanki küçük bir Land Rover Discovery. Şaka değil!

Beklenmedik derecede kabiliyetli Panda Cross kolayca favorimiz oluyor ama Türkiye fiyat listesindeki fark üzgün surat emojisine yol açıyor...

Her türlü kullanıma uygunluk konusunda ideale inanılmaz yakın bir tablo var karşımızda!
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Hiçbiri aman aman hızlı olmasa da 0.9’luk TwinAir ekstra gücü ve daha rafine çalışma karakteriyle fazladan parayı hakediyor. 85 hp ve 145 Nm tork çoğunlukla şehirde kullanacağınız Fiat Panda için yeterli ve keyifli.

Fiat Panda motor seçenekleri

Üstelik yarı otomatik şanzıman avantajına sahip. 1.2’lik benzinli motor Fire ise ne 69 beygiriyle ne de manuel şanzımanıyla zirve adayı. Tüketimde de yaklaşık %20 geride olduğunu düşünürsek, aradaki fiyat ve donanım farkını iyi ölçüp biçmek şart oluyor.

Panda Cross’taki 1.3 Multijet daha hızlı olmasa bile ara hızlanmalarda daha başarılı. Dizel ruhunun araziye daha uyumlu olduğu aşikâr ama bizce farklı bir benzinliyi de hesaba katabilir artık Fiat.

Olur da niyetlenirseniz, bu motorlardan hangisi fiyat listesinde olduğunun garantisini veremeyiz tabii...

2021 başı itibariyle Fiat Panda, Türkiye'de 1.0 70 hp'lik hafif hibrit motorlu "Urban" ve 0.9 85 hp'lik manuel "4x4 Cross" versiyonları satışta.

İç Mekân Sonuç