yukarı

BMW X3 (2011-17) Sürüş Özellikleri

Bu boyutta bir SUV için hem kıvrak hem de kolay sürülen bir model BMW X3. Direksiyon tepkileri direkt ve ağırlığı çok iyi ayarlanmış. Virajları keyife dönüştüren süspansiyon ayarları klasik BMW ruhunu yüksek irtifaya taşımayı başarıyor. 

 

Lakin bu diriliğin bir bedeli var. Sıkı denilebilecek süspansiyon sistemi bir önceki X3’ten çok daha başarılı olsa da konforlu sınıfına girmekte zorlanıyor.

 

Bu eksiklik özellikle bozuk yollarda ortaya çıkıyor ki, bizde zaten başka yollar bulmak pek mümkün değil. Şantiyeye dönmüş İstanbul Anadolu yakası BMW X3’ün sürüş konforunu test etmek için yeterli.

 

İyisi mi, bir iki opsiyonel paketten sonra ilk iş Dinamik Süspansiyon Kontrolü’nü de faturaya ekletin ki, BMW X3’ün sürüş kalitesi Mercedes GLC ve Audi Q5 ile aradaki farkı kapatsın. Ama en iyisi biz önümüzdeki X3’lere bakalım.

"Şantiyeye dönmüş İstanbul Anadolu yakası BMW X3’ün sürüş konforunu test etmek için yeterli"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Artılara motorlardan devam edelim. 2.0 d’yi öve öve yorulduk artık. 8.5 saniyede 0-100 ve kesin olmayan resmi sonuçlara göre ortalama 5 lt yakıt tüketimi. Üstelik yeni nesil 2 litrelik dizel eskisinden çok daha sessiz. 

 

Gördüğünüz yerde sarılın kendisine! Oyuna sonradan giren 1.6 benzinli, vergiden büyük avantaj yakalıyor yine de. En iyi motorun keyfini sürmek yine Avrupalılara kaldı! 

İç Mekân Sonuç