yukarı

BMW 6 Serisi (2011-2018) Sürüş Özellikleri

Bu kadar ağır (1825 - 2015 kg) bir arabaya göre şaşırtıcı bir denge ve kıvraklıkta yol alıyor BMW 6 Serisi. Coupé’ye kıyasla 11 cm artan aks aralığı 6 Serisi Gran Coupé’nin hızlı virajlarda daha bir özgüvenle akmasını sağlıyor. 

 

Bir Porsche Panamera dinamizminde olmasa bile, 5 Serisi’nin harika altyapısını sportif ruhla çok iyi harmanlamış Gran Coupé. 

 

Hem sportif hem konforlu (makul düzeyde) olsun derken BMW insanlarının kantarın topuzunu kaçırmamış olması da takdirlik.

 

Uzun yol konforuyla otoyolları ağlatmak için birebir olan 6 Serisi, bol kıvrımlı küçük maceralara da açık.

 

Nefis direksiyon tepkileri ve tatlı sert süspansiyon sistemi, sürüş keyfini fiyat etiketiyle eşitlemekte hiç zorlanmıyor.

 

Yüksek hızlarda yan aynalardan gelen fısıltı dışında, ses izolasyonuyla da iki kere rafine bir “lüks sürüş makinesi” BMW 6 Serisi.

"Uzun yol konforuyla otoyolları ağlatmak için birebir olan 6 Serisi, bol kıvrımlı küçük maceralara da açık"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Aslında pek bir seçeneğiniz yok. Zira BMW Türkiye, mevcutlar içinden en ideal ve 6 Serisi’ne de yakışan motor alternatifini sizin için seçip getirmiş: 640d.

 

6 silindirli ve çift turbolubu makine 313 hp güç ve 630 Nm torkuyla uysal bir canavar.

 

2 tonluk 6 Serisi’ni sadece 5,3 saniyede 100 km’ye taşıyan bu dizel harikası, sesi ve gücüyle de ziyadesiyle etkileyici. Aynı zamanda 100 km’de ortalama 5,8 litre gibi saçmalık düzeyinde düşük bir tüketim değerine sahip 640d.

 

Türkiye’ye sadece xDrive dört tekerden çekiş sistemiyle gelen 6 Serisi, yine sadece 8 ileri otomatikle yol alıyor ki, nefis bir şanzımandır kendisi. 

 

M6 tercihi yapan transit yolcularımız, çift kavramalı 7 ileri şanzımanla uçmaktalar. Bilgi olarak bulunsun.  

İç Mekân Sonuç