yukarı

BMW 5 Serisi Sürüş Özellikleri

Yukarıda bahsi geçen daha hafif ve dirençli gövde BMW 5 Serisi’ni virajlarda daha da kıvrak hale getirmiş. Aslında pek uzatmaya gerek yok. Üstelik bu sefer en konforlusu olmaya da çok yakın BMW 5 Serisi. 

 

Dört tekerden çekiş sağlayan xDrive bizce gereksiz. Eldeki tutunma zaten nefis, arkadan itiş keyfinden mahrum kalmanın alemi yok.

 

His ve iletişim anlamında muhteşem olmasa da oldukça net direksiyon sürüş keyfini sınıfının en üst rafına yerleştiriyor. Zaten bu sınıfta direksiyonda bir spor araba iletişimi kimin umurunda ki! 

 

Evet, boyutlarının çağrıştırdığından daha kolay kullanılan 5 Serisi aynı zamanda üst düzey bir konfora sahip. 

 

Standart süspansiyon kendi sınıfında “iyi” sularında yüzerken, adaptif süspansiyon opsiyonuna parayı yatırırsanız “çok çok iyi” kıvamına geliyor. Yol bozuklukları, çukurlar, tümsekler sorun olmaktan çıkarken, hızlı girilen virajlarda da yan yatmak gibi dertlerden de tamamen uzaksınız. 

 

Evet bahsi geçen opsiyonun adı “Adaptif Drive”. Paraları hazır edin ya da pazarlığa dahil edin, BMW 5 Serisi’nin hakkını verin. Konfor odaklıysanız, ki bizce bu sınıfta olmalısınız, M Spor süspansiyon ya da geniş jant gibi tuzaklardan uzak durun. 

 

Ses izolasyonu da olması gerektiği gibi, hatta daha da üst düzeyde başarılı ve bir kez daha “çok çok iyi”. Yüksek hızdaki rüzgâr fısıltısı da rahatsız etmekten çok uzak. Hadi yine iyisiniz!

“Adaptif Drive opsiyonu için paraları hazır edin ya da pazarlığa dahil edin. BMW 5 Serisi’nin hakkını vermiş olursunuz"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Bakmayın Türkiye menüsünün 1.6 motorlu 520i ile başladığına. Bizim kadar vergi alacak zekâya sahip olmayan Avrupa ülkelerinde açılışı 2.0’lık 530i yapıyor. 

 

Peki 170 hp’lik 1.6 motor hiç mi olmaz? Mercedes E 180 ne kadar oluyorsa o kadar olur. Yani idare eder. Aradaki 100.000 TL’ye, hatta 520d’deki 140.000 TL’ye yakın farkı görmüyor değiliz. Bu açıdan 520i alana da hak veririz. 

 

Ama mesele 5 Serisi’nin hakkını vermekse 530i (252 hp, 350 Nm, 0-100 km 6 s), 520d (190 hp, 400 Nm, 0-100 km 7.7 s) ve sonrası deriz. Yazık bize ya!

 

Şanzımanda sekiz ileri otomatik her zamanki gibi hızlı, dengeli ve yumuşak. Manuel düşkünlerine bile maksimum keyif garatisi veriyoruz. Bedava değil mi!

İç Mekân Sonuç