yukarı

BMW 2 Serisi Active Tourer Sürüş Özellikleri

Adi, şerefsiz BMW, önden çekişli araba yapmış!” diye saydırmadan önce, durup düşünmek lazım.

 

Neyi mi?
 Mesela, BMW 1 Serisi kullanıcılarının beşte dördünün arabalarının arkadan itişli olduğunu umursamadıklarını. Ve mesela, BMW’nin Mini modellerinde yıllardır süper keyifli (ve önden çekişli) arabalar ürettiğini.

 

Tabii ki arkadan itişin kendine has keyfi ve yönlendirme kolaylığı gibi erdemleri yok değil. Ama bu erdemlerin bir minivan müşterisi ya da aile babası için çok da önemli olmadığı kanaatindeyiz. Hem ayıptır söylemesi, BMW yeni nesil X1 ve 1 Serisi’nde önden çekişe geçmeye çoktan karar verdi bile. 

2 Serisi Active Tourer, tasarımının çağrıştırmadığı kadar iyi bir sürüşe sahip. Dönüşlerde sınırları çok zorlamadıkça önden çekişin dezavantajını yaşamak zor.

 

Direksiyon kesin, yönlendirme kolay, sürüş MPV olmasına bakmadan keyifli. Hülasa, “Önden çekişli olsam da ben de bir BMW’yim” diyor 2 Serisi Active Tourer.

 

 

2 Serisi Active Tourer konfor özellikleri

 

Süspansiyon sistemi net direksiyonu tamamlayan karakteriyle sürücünün özgüvenini artırıyor.

 

Ayarlar özellikle Fransızlara göre biraz sert olsa da keyifle konforun dengesini iyi tutturmuş mühendis arkadaşlar. Sınıfının en konforlusu değil belki ama, en iyi ve güven verici sürüş onda diyebiliriz. 

Her hızdaki başarılı ses izolasyonu da 2 Serisi Active Tourer’ın genel sürüş kalitesini tamamlamış.

"2 Serisi Active Tourer, tasarımının çağrıştırmadığı kadar iyi bir sürüşe sahip. Dönüşlerde sınırları çok zorlamadıkça önden çekişin dezavantajını yaşamak zor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

2.18i'deki 1.5 litrelik üç silindirli motorun sürüş keyfinde önemli payı var. 136 beygiri düşük devirlerden itibaren hizmetinize sunan bu motor, 11,4 saniyelik 0-100 derecesiyle “performanslı” sınıfına girmese de seri sürüşler için yeterli.

 

Gayet başarılı tüketim değerleri de vergi oranlarımızın bir kurbanı olarak gelemeyen 2.18d için üzülmeyi gereksizleştiriyor.


 

 

İkinci seçeneğimiz 2.16d dizel motor. 116 beygiri ve 1.750 devirde 270 Nm torkuyla bu tutumlu dizel, hem daha yüksek bir çekiş gücüne sahip hem de 100 km/s hıza benzinli kardeşinden yaklaşık 1 saniye önce ulaşıyor. 2.16d'nin Gran Tourer'daki tek motor seçeneği olduğunu da not edelim.

 

Benzinlide 8, dizelde 6 ileri otomatik şanzımanıyla 2 Serisi Active Tourer her türlü endişeden uzak, seri ve sarsıntısız.

İç Mekân Sonuç