yukarı

BMW 1 Serisi Sürüş Özellikleri

BMW 1 Serisi hakkındaki iyi haberi baştan verelim: Sürüş keyfi ve dinamizm konusunda yeni 1 Serisi, aradaki fark azalmakla birlikte, tüm rakiplerinden hâlâ bir adım önde.


 

Tamam, belki bu tek platform politikası 1 Serisi'nin orijinal karakterinden tırtıkladı ama konfor ve kullanım kolaylığında kazandırdıkları da fark edilmeyecek gibi değil.

 

Zaten bizzat markanın araştırmasına göre, 1 Serisi kullananların %85'nin ya haberi bile yoktu ya da umrunda bile değildi bu "arkadan itiş". Hem kaygan zeminde oynak arka tarafı düzeltmek zorunda kalmayacaksınız fena mı!

 

Önden çekişe geçerek kaybettiklerini yeni geliştirilen sürüş destek sistemleri ve i3'ten ödünç aldığı patinaj sınırlama desteğiyle telafi etmiş 1 Serisi. Kısacası BMW 1 Serisi daha stabil ve virajlarda çizgide tutması daha kolay bir arabaya dönüşmüş.

 

Sistem hızlı virajlarda doğrudan ESP'ye başvurmaktansa, önce motor devrine müdahale ediyor. Keskin direksiyon tepkileri, çok kollu arka süspansiyon ve birinci sınıf gövde kontrolü, etkili tork yönlendirme sistemiyle birleşince, sürüşseverleri tatmin etmekte zorlanmıyor BMW 1 Serisi.

 

Tüm bunlara, bozuk zemin konforu iyileşen süspansiyonlar ve büşük aşama kaydeden ses izolasyonu da eklenince, "Sahi, sorun neydi?" oluyor insan.

"Kompakt sınıfta nesli tükenmek üzere olan arkadan itiş mimarisi bir sonraki nesilde tarih olacak, tadını çıkarın"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Bizim rahatlıkta ve zorlanmadan tercihimiz olan 3 silindirli 1.5 turbo benzinli 118i, 140 hp ve 220 Nm torka sahip. Resmi 0-100 km hızlanma değeriyse 8,5 saniye.

 

İlk çalıştırmada pek rafine sesler çıkarmasada - ne zaman çıkardı ki! - ısısına kavuşup kendini buldukça üst devirlere gayet akıcı bir şekilde ve hiç tıkanmadan tırmanıyor BMW 118i.

 

Motorun eşleştiği ve eski (ve çok başarılı) otomatiğin yerini alan 7 ileri çift kavramalı tiptronic şanzımanı merakla beklemiştik ki - bir tık daha az sevmekle beraber - onu da çok başarılı bulduk. Gaz pedalına makul yüklerde sorun yok ama talepkâr olduğunuzda eski tam otomatiğin akıcılığına sahip olmadını hissettik.

 

Sıradaki konuğumuz, yine 3 silindirli dizel motor BMW 116d. 116 hp güç ve 270 Nm tork sunan 116d tasarruf iddiasının arkasında dursa bile, 10 saniyeyi aşan 0-100 km derecesi pek de ateşli sayılmaz. Buna bir de tam gaz(!) elektriğe koşan bir markadan bahsettiğimizi eklersek, "Siz bilirsiniz yani" demekle yetiniyoruz.

İç Mekân Sonuç