yukarı

Audi Q7 Sürüş Özellikleri

Virajlarda cüssesinden beklenmeyecek kadar başarılı Audi Q7. Standart dört tekerden çekiş sistemi quattro’nun da bunda payı var elbet.

 

Tamam, bir Porsche Cayenne ya da BMW X5 kadar sportif ya da dinamik değil Q7. Bir Land Rover ya da Range Rover modelinin arazi kabiliyetlerini sunduğu da söylenemez.

 

Ama Q7’nin çok iyi yaptığı bir şey var: Kendisinden beklenen şeyin tam karşılığını vermek… Zarar verilemez bir huzur, konfor ve güven ortamı.

 

Standart süspansiyonların yol bozukluklarını fevkalade başarılı bir şekilde yok ettiğini bir kenara not edin. Ama donanım formunda  ‘uyarlanabilir havalı süspansiyon’ diye bir satır gördüğünüzde bizi hatırlayın ve kutucuğu işaretleyin.

 

Yüksekliği bagajdan dahi ayarlanabilen bu gerçekten çok havalı süspansiyon sistemiyle, dünya bildiğiniz düzleşiyor. Bizim yollarımızda bile! Kesenize bereket…

 

Uyarlanabilir dedik ya, Audi Q7’de ruh halinize göre sürüş modunu değiştirebilirsiniz. Keyifliyken süspansiyonu sertleştirip yorgun hissettiğinizde yumuşatın. Kaygı ya da öfke durumlarında en iyisi normal modda kalmak, çok sıkışınca kenara çekmek…

 

Yüksek ya da düşük hızda yol, rüzgâr ya da motor gürültüsü gibi bahisler Audi Q7’de çok kısa sürüyor, zira öyle bir şey yok. Bu yüzden de ne kadar hızlı gittiğinizi anlamak zor. Fazla kaptırmayın! 

"Zarar verilemez bir huzur, konfor, güven ve lüks ortamı... Audi Q7"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Türkiye dışında pek sunulmayan 2 litrelik benzinli TFSI motor vergi cenneti ülkemizde başlangıç seviyesi. Audi Q7’nin kapılardan elektrik kablolarına hafiflemesinin faydasını işte burada görüyoruz.

 

252 hp, 370 Nm bu boyutta bir araç için kağıt üstünde zayıf görünse de Audi Q7, 0-100 km hızlanmasını sadece 6.9 saniyede tamamlıyor. Maksimum torkun 1.600 devirden itibaren sunulması şehir içinde ve ara hızlanmalarda da Q7’nin yeterince atak olmasında önemli etken.

 

Yaklaşık 200.000 TL ekstra bedele hazırsanız 3.0 TDI elbette Q7 için daha doğru seçenek. 272 hp çok bir fark yaratmıyor gibi görünse de 1.500 devirden itibaren hazır bulunan 600 Nm tork, 6.3 saniyelik 0-100 bir yana, gücün her daim sizinle olması şeklinde özetlenebilir. Bir diğer deyişle, 3.0 dizel sizi de paraları da uçurur.

 

Her iki motor seçeneğinde de 8 ileri tiptronic şanzımanla keyifli ve seri yolculuklarınız garanti. Yok bir de olmasaydı!

İç Mekân Sonuç