yukarı

Audi Q5 Sürüş Özellikleri

Sürüşü süper eğlenceli ya da sportif bir SUV sayılmaz Audi Q5. Ama versiyona göre 90 kg’a kadar hafiflemesi ve çok başarılı şasisi, teknik-mantık-yetenek üçgeninde Audi Q5’i en tepelere koyuyor.

 

Hatta konforu da ekleyelim dörtgen olsun, Q5’i de üst kenara bir yerlere koyalım... Doğrudur, geometrimiz biraz zayıf.

 

Dört tekerden çeker sistemi quattro’nun Türkiye’deki her donanımda standart olması güzel. Yıllardır geliştirilen sistemin Audi’deki yeni adı "quattro ultra".

 

Gerekmediği zamanlarda gücü sadece ön tekerlere aktaran quattro ultra, bu sayede yakıt tasarrufu sağlıyor. İletişimi zayıf direksiyondan da kurtulan Audi Q5 neredeyse A4 kıvraklığında bir SUV olmuş!

 

Opsiyonlar içinde bir diğer faydalı eser “Uyarlanabilir Havalı Süspansiyon”. Çukur ve tümsekleri silindir gibi düzleyen sistem sayesinde, sürüş modu seçiminize göre Q5’inizi farklı irtifalara çıkarıp indirmek mümkün.

 

Gerçi spor süspansiyonu değil de standart seçeneği işaretlediğinizde de konforda hiçbir eksiği yok Audi Q5’in. S line’cılar ise biraz sarsılmayı göze alacaklar.

 

Gürültü mü dediniz? Ekstra izolasyonlu camlar sağolsun, içerisi kütüphane kıvamında. Yüksek hızda azıcık lastik sesi duyarsanız, bilin ki sebebi aslında başka hiçbir sesin kabine nüfuz edemiyor oluşu.

"İletişimi zayıf direksiyondan kurtulan Audi Q5, neredeyse A4 kıvraklığında bir SUV olmuş. Tabii bu onun sportif olduğu anlamına gelmiyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Biraz garip bir şekilde, 2018 itibariyle Türkiye’ye sadece 2 litrelik dizel motorla geliyor Audi Q5.

 

Gerçi bunda çok da eleştirilecek bir şey yok. Nefis 2.0 TFSI ile hemen hemen eşit performanslara imza atması bir yana, çok da tutumlu bir dizel bu. 

 

190 hp ve 1.750 devirden 400 Nm’lik değerleriyle bu TDI motor, 8 ileri çift kavramalı S troniq’le gayet uyumlu bir ikili olmuş.

 

Resmi çevreler 0-100 km hızlanmasının 7,9 saniyede gerçekleştiğini söylese de gerçek hayatta bunun üzerine bir 1,5 saniye civarında ekleyebilirsiniz.

İç Mekân Sonuç