yukarı

Audi Q3 Sürüş Özellikleri

Şaşırtmaktan ziyade “aferin” dedirten bir sürüş karakteri var Audi Q3’ün. Bir diğer deyişle net bir sürüş karakteri yok ama her koşulda yüksek ortalamalar tutturmayı başaran keyifli ve kullanımı kolay bir SUV Q3.

 

1.4 motorun eşlikçisi önden çekiş sistemine rağmen, Audi Q3’te herhangi bir tutunma problemi yok. Yumuşaklığıyla şehir içinde sempati kazanan süspansiyon, yüksek yapıya rağmen gövde kontrolünde de başarılı. Ama aynı süspansiyon, yüksek hızlarda aynı kesinliği göstermekte azıcık zorlanıyor.

 

Buna bir de direksiyonun belirsizliği ve iletişimsizliği eklenince, Audi Q3 işini gayet iyi yapan ama hafif sıkıcı bir arkadaşa dönüşüyor. Yine önden çekişli olan BMW X1 bu konuda epey ileride.

 

Yüksek hızda bir miktar lastik sesine rağmen, Q3’le yolculuk ederken gürültüden rahatsız olmak için takıntılı olmanız gerek. Yani genel anlamda oldukça sessiz bir araba Audi Q3. Bu fiyata da daha azını beklememek lazım zaten.

"Süspansiyon sistemi ve direksiyonuyla Audi Q3, işini gayet iyi yapan ama hafif sıkıcı bir arkadaş"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Diğer Audi ve VW modellerinden de tanıdığımız 1.4 TFSI (COD) benzinli motor Audi Q3 için de hem doğru hem de sağlıklı karar.

 

2.0 TDI da (184 hp) iyi bir seçenek olmakla beraber, dört çeker quattro avantajına rağmen, aradaki dev fiyat farkını telafi edecek bir özelliği yok. Hem biliyorsunuz, üç beş yıl sonra dizel arabalar… Neyse.

 

1.4 TFSI’ya dönersek, 150 hp güç ve 1.500 devirden itibaren 250 Nm torkuyla hemen her koşulda başarılı bir performans ve tüketim dengesi var karşımızda.

 

Hızlı ve yumuşak geçişler yapan S troniq şanzımanın da katkılarıyla 8,9 saniyelik 0-100 km bu sınıf için gayet iyi bir derece. Bizce konu kapanmıştır.

İç Mekân Sonuç