yukarı

Audi A6 Sürüş Özellikleri

Maksadınız rafine bir konfor ise eğer, spor süspansiyon seçeneğini (S Line) işaretlemekten kaçının. Sonuç konforsuz değil ama olmasını bekleyeceğiniz gibi sportif de değil. 

 

Bize standart gelen quattro çekişli A6'nın bile adrenalin yüklü olduğunu söylemek zor. Kaldı ki sürüş keyfi şartsa, şuracıkta arkadan itişli BMW 5 Serisi var.

 

Normal süspansiyonuyla ziyadesiyle konforlu, rafine ve sessiz Audi A6. Ama daha da iyisini isterseniz uyarlanabilir süspansiyon seçeneği için paraya kıymalısınız. Eşit donanımlarda Mercedes E Serisi, belki, azıcık daha yumuşaktır ama hayatınızı bir fark yok ortada. 

 

Konforlu olduğu kadar diri ve güven veren bir otomobil araba Audi A6. Virajlarda ağırlık ve boyutundan daha küçük hissettirirken, direksiyon 5 Serisi kadar olmasa bile, sürücüyle iyi bir iletişime sahip. 

"Standart quattro çekişliyle bile, Audi A6'nın adrenalin yüklü olduğunu söylemek zor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

2.0 litre hacimli turbo benzinli 45 TFSI, 245 hp güç, 1.600 devirden itibaren 370 Nm torkuyla ve 6 saniyenin az üzerindeki 0-100 derecesiyle hayli iddialı. 

 

Ortalama tüketim 7-8 litre sularında dolaşsa da dayanamayıp "basacağınıza" eminiz. 2020 başı rakamlarıyla sırf vergisine 380.000 TL ödemişsiniz, basmazsanız şaşarız!

 

Türkiye'ye gelen tüm standart motor seçeneklerinin eşlikçisi olan çift kavramalı 7 ileri S tronic’in başarı ve kapasitesi yüksek ama BMW 5 Serisi ve Mercedes E Serisi'nde daha iyileri yok değil. Tek sıkıntısı park manevralarında ve sıkışık trafik dur-kalklarında tatlı tatlı sarsıyor olması.

 

Dizel cephesine geçtiğimizde yine 2.0 litrelik 40 TDI karşılıyor bizi. 205 hp ile 400 Nm tork performanstan ziyade tasarruf odaklı. Yine de 8 saniyenin altında bir 0-100 hangi patron-babaya yetmez tartışılır. Ortalama yakıt tüketiminin 6 litre civarında kalacağını söylebiliriz.

 

Ve karşınızda, vergi cehennemine gözü kapalı giren 3.0 motorlu Audi A6 50 TDI quattro!.. 286 beygir ve 620 Nm torkun V6 motordaki çılgın buluşması!.. 0-100: 5,5 saniye! Güçlü olduğu kadar yumuşak ve sessiz bir mühedislik fakültesi... İyisiniz değil mi? 

 

Unutmadan motorlarımızda 48 Voltluk "mild hybrid" bir elektrik desteği mevcut. Lityum iyon bataryalı bu "hafiften hibrit" sistem, belli hızlar (55-160 km/s) arasında ayağınızı gazdan çekince küçük elektrik motoruyla yol almayı sağlıyor. Like!

İç Mekân Sonuç