yukarı

Audi A5 Sportback Sürüş Özellikleri

Yeni Audi A5 ilk nesile kıyasla daha gelişmiş mimarisiyle coupe iddiasına daha yakın bir sürüş keyfi sunuyor. 60 kg’a varan hafifleme ve yeni platform A5’i daha atak, kıvrak ve dengeli bir araba yapmış.

 

Direksiyon sistemi de virajları keyifli bir netlik ve akıcılıkta alıyor. Bir BMW 4 Serisi düzeyinde olmasa da bu his, önceki A5 kullanıcılarının çok uzak olduğu bir şeydi.

 

Audi A4’e kıyasla biraz daha sert tutulan süspansiyonlar dinamizme katkı yaparken konfordan çok yemiyor. Yani coupe isminin hakkını veren bir sürüş keyfi için eskisi gibi Quattro’ya (4x4) mecbur değilsiniz. Yine de kontrol ve sürüş hissini artırması anlamında Quattro’nun yeri dolmuş değil.

 

Aradaki fark azalmakla birlikte, arkadan itiş avantajına sahip BMW 4 ve Mercedes C Serisi’nin coupe’leri daha dinamik ve keyifli bir sürüş karakterine sahipler. Audi A5’in buradaki kozu çok rahat ve kolay kullanılabilme. Ki gerçek hayatta, çoğu durumda bunlar çok kıymetli erdemler.

 

Hele ki aklınızda bir coupe deneyiminden çok, A4’ün daha zarif haline kavuşmak varsa, Audi A5 Sportback’in bileğini bükebilecek rakip yok.

 

 

Audi A5 konfor özellikleri

 

Audi A5’in süspansiyon sisteminin A4’e göre biraz daha sert, ama konforsuz olmaktan uzak olduğunu söylemiştik. Üstelik konforu daha da iyileştiren ‘değişken süspansiyon’ opsiyonunuz da var. Parayı verdikten sonra keyfinize göre konfor ve spor modları arasında gidip gelebilirsiniz.

 

Oldukça uzun bir coupe olmasına rağmen yönlendirmesi çok kolay bir araba Audi A5. Direksiyonun, pedalların, kumandaların işleyişi hep mükemmel kıvamda. Ayrıca coupe formu nedeniyle arka camın nispeten küçük olmasına rağmen önemli bir görüş sorunu yaşanmıyor.

 

Ses izolasyonunda daha iyisini aramayacağınız bir konfora sahip Audi A5. Yüksek hızda dahi, yol, rüzgar ya da motor gürültüsü söz konusu değil. Konfor konusunda BMW 4 Serisi’nden iyi, Mercedes C Coupé ile kafa kafaya Audi A5.

"Audi A4’e kıyasla biraz daha sert tutulan süspansiyonlar dinamizme katkı yaparken konfordan çok yemiyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Motor konusunda türünün en iyi seçeneklerine sahip Audi A5. Ama bizler için tek mantıklı motor 1.5 TFSI gibi görünüyor. 150 hp ve 250 Nm bir coupé’yi ne kadar keser tartışılır. Hatta çoğu normal vergi sistemli ülkede seçenekler arasında bile yok bu benzinli. 

 

Ama bu küçük ve kendince çok başarılı motorun Audi A5’e en azından hatırı sayılır bir dinamizm kazandırdığı söylenebilir. 1.6 motor Mercedes E Serisi’ne oluyorsa, bu 1.4 haydi haydi olur diyelim biz size. 

 

Vergiden bağımsız Audi A5’e en çok yakışan 2.0 TFSI benzinli. İlginç bir şekilde kendisiyle aynı hacimdeki dizelden pahalı olan 252 beygir gücündeki bu motor sürüş keyfinin optimum ritminde çalışıyor.

 

2.0 TDI da benzinliye yakın bir başarıda, güçlü ve sessiz bir seçenek. Tasarrufu önemseyen şirketlerin odağında olabilir.

İç Mekân Sonuç