yukarı

Audi A4 Sürüş Özellikleri

BMW ve Mercedes’ten rakipleri ve hatta Alfa Romeo Giulia arkadan itiş sunarken Audi A4’ün önden çekişli olması akla soru işaretleri getiriyor olabilir. Ama arkadan itişin ekstra kabiliyet ve keyif farkı günlük hayatta çok fazla yaşanmıyor aslında. Hatta çoğunluğun arkadan itişin farkında olduğundan bile emin değiliz.

 

Belki BMW 3 Serisi’nin sürücüyle iletişimi ve sürüş keyfi belki onda yok ama Audi A4 de her koşulda net ve kararlı bir sürüşe sahip. Hatta farklı durumlarda verdiği tepkilerle nerede ne yapılması gerektiğine dair sizden, bizden daha çok şey biliyor gibi bir hali var.

 

Direksiyon sertliği, vites geçişleri, frenlerin dozajı… Audi A4’teki her şey keyifli olduğu kadar sürüşü de kolaylaştıran bir ustalıkla ayarlanmış. O kadar ki, sürücünün yanlış hamlelerini de telafi edeceğini hissettiriyor A4.

 

 

Konfor özellikleri

 

Audi A4 zaten her zaman sessiz bir arabaydı. Audi şimdi bunu bir adım daha ileri taşımış ve A4’ün genel rafine havasını çok başarılı ses izolasyonuyla tamamlamış. C Serisi’nin olmasa da 3 Serisi’nin bu konuda işi oldukça zor.

 

Ama asıl soru sürüş konforuydu, zira A4 sert olmamayı hiçbir zaman becerememişti. Yeni Audi A4 sürüş dinamiklerinde ileri giderken konforda gerilemek yerine fersah fersah ilerleme kaydetmiş görünüyor. Eskiden normal yollar bile sarsıntı yaratırken şimdi bozuk zeminde bile kabindekileri şımartan bir konforu var Audi A4’ün.

 

Görev nihayet tamamlandı!

"BMW 3 Serisi’nin sürücüyle iletişimi ve sürüş keyfi belki onda yok ama Audi A4 de her koşulda net ve kararlı"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Normal kullanıcılar için yeni 1.4 turbo benzinli TFSI motor fazlasıyla yeterli olacaktır. 150 hp / 250 Nm’lik değerleriyle bu motor 8,7 saniyede 100 km’yi bulacak kadar güçlü, seri ve keyifli. 

 

2.0 lt benzinli motor ciddi miktarda gücü (252 hp, 370 Nm!) ve ‘quattro’ çekişiyle baştan çıkarıcı olsa da arada şaka düzeyinde bir fiyat farkı var.

 

İlla yüksek vergi dilimine girmek isterseniz 2.0 TDI da yardımınıza yetişir. Ki bu dizel motor güç/tüketim dengesiyle normal koşullarda ideal seçim olabilirdi. Doğrudur, genelde dizel önermeyiz ama "190 hp, 400 Nm tork" demişler, biz ne yapalım! 

 

Şanzıman konusunda, bir Türk vatandaşı olarak 7 ileri S tronic’ten başka şansınız yok. Ki bu çok da kötü bir kısıtlama sayılmaz. Zira çift kavramalı S tronic, ilk kalkışlar dışında gayet sakin, seri ve sessiz çalışıyor.

İç Mekân Sonuç