yukarı

Audi A3 Sedan Sürüş Özellikleri

Bir Golf yumuşaklığı yok ama kesinlikle konforsuz değil Audi A3 Sedan. Yok bozukluklarını hissettirse de başarıyla filtreliyor, virajlarda güven veriyor, fazla yatmıyor, gereksiz salınımlara girmiyor.

 

Ayrıca özellikle 1.5 benzinlide olgun ve sessiz bir sürüş garanti. Bazı sözde prestijli kompakt modellerin aksine, gerçekten rafine bir sürüş makinesi Audi A3 Sedan.

 

Bizce tek sıkıntı - A3 Sportback’te de belirttiğimiz gibi - hissiz ve geri bildirim yapmayan direksiyon. Yolda olup bitenler konusunda sürücüsüne pek bir şey belli etmeyen, mesafeli bir karakterde Audi A3 Sedan. İnsan bu kadar dışlanınca BMW tarzı bir keyiften bahsetmek mümkün olmuyor haliyle.

 

Sportback’te de olduğu gibi, “eğlenceli”den ziyade güvenilir ve yetenekli bir yol arkadaşı Audi A3 Sedan. Daha kaliteli, daha şık ve bagajlı bir Golf için biraz fazla pahalı yine de. Bunun üzerine “Git de Mercedes CLA’nın fiyatına bak” diyorsunuz. Vallahi de doğru söylüyorsunuz.

"Yolda olup bitenler konusunda sürücüsüne pek bir şey belli etmeyen, mesafeli bir karakterde Audi A3 Sedan"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Motorda 1.5 COD benzinlide ısrarcıyız. Vasat dizele bodoslama dalmadan önce hesabınızı iyi yapınız, Audi A3 Sedan’ın hakkını veriniz. Hem bu 1.6 bu TDI dizel motor, 1.5 TFSI ile çok yakın fiyatlarda olsa bile keyif açısından çok geride. 

 

1.0’lık TFSI 116 hp’siyle yeterli görünse de tatminkâr bir ritme ulaşmak için için hep üst devirleri zorlamanız ve dolayısıyla motor uğultusuna katlanmanız gerek. 

 

Uzun lafın kısası, kesenin ağzını biraz daha genişletip 1.5 TFSI benzinliye geçmeniz menfaatinize olacaktır. 150 hp, 250 Nm’lik bu motor A3 Sedan’ı bir kademe yukarı çekiyor. Canlı, güçlü, tutumlu, sessiz.

 

2.0 litrelik TFSI motor konusuna hiç girmesek darılır mısınız? 310 beygiri ve Quattro'suyla canavar gibi olduğu kesin ama fiyat listesi moralimizi bozdu.

 

Şanzımanda S Tronic’ten başka şansınız yok zaten. Ki kendisi çift kavramalı, 7 ileri, seri ve başarılı bir şanzıman. Halbuki Audi’nin yağ gibi kayan manuel şanzımanları da var ama demek ki istemiyorsunuz.

İç Mekân Sonuç