yukarı

Subaru BRZ Sürüş Özellikleri

BRZ’nin boxer motorunun Impreza’dan 12 cm daha aşağı ve 24 cm daha gerideki konumunun da katkılarıyla Subaru BRZ, Porsche Cayman R ve hatta Ferrari 458’den bile daha düşük bir ağırlık merkezine sahip.

 

Subaru’nun bu seferlik arkadan itişi tercih etmesi ve hafif gövdeye makyajda elden geçirilen amortisörler, ESP sistemi ve şasinin artan direnci de eklenince, BRZ kendisinden çok daha pahalı “sport” otomobillerin keyif katsayısına ulaşıyor. Düzde, virajda ya da yanlamada, içgüdüsel sürüş keyfinin enfes tanımı Subaru BRZ.

 

Bu başarılı şasinin 200 hp’den fazlasını hak ettiğini düşünebilirsiniz ama BRZ’nin hızdan önce sürüş deneyimi odaklı üretildiğini ve bu güçle maksimum keyif sunduğunu unutmamak lazım. 

 

Bu keyifte  hassas ve tam kıvamında sertleşen direksiyonun, nefis geçişler yapan manuel şanzımanın ve her dokunuşta canlı hissettiren pedalların da payı büyük.

 

Toyota GT86 ile % 99 aynı olsa bile önde daha sert, arkada daha yumuşak süspansiyon ayarlarını tercih etmiş Subaru BRZ. Bu da düşük hızda bozuk zeminlerde daha fazla sarsıntı, yüksek hızda daha stabil bir sürüş anlamına geliyor. 

 

Tüm sportif ayarlarına rağmen Subaru BRZ bir spor arabaya göre  konforlu.Tabii yüksek devirleri seven motorun keyifli homurtusuna yüksek hızda bolca yol ve rüzgar sesinin de eşlik ettiğini söylemeden geçmeyelim.

"Bu başarılı şasinin 200 hp’den fazlasını hak ettiğini düşünebilirsiniz ama BRZ hızdan önce sürüş deneyimi odaklı"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Subaru BRZ’deki tek motor seçeneği 2.0 lt. benzinli, atmosferik (turbo olmayan) yatay boxer motor. 7.000 devirde 200 hp güç ve ancak 6.400 devirde gelen 205 Nm tork, kendini göstermek için yüksek devir isteyen (4.000 ve üstü) bir motorun işaretleri.

 

Bu yüksek devirleri pek dert edeceğinizi sanmıyoruz, çünkü Porsche’nin bile terk etmeye başladığı atmosferik motorun sesi doğal karakteriyle gazladıkça keyifleniyor. Aracın tümüne yayılmış “canlı” karakteri ön kaputun altında en mükemmel haliyle yaşatan bir motor bu.

 

Maunel şanzımanla elde edilen 7,6 saniyelik (otomatik 8,2) değer hız tutkunları için bir WRX temposundan uzak olsa da kısık ateşte pişen yolculukların tadına doyum olmuyor.

 

Şanzımanlara gelirsek manueli de otomatiği 6 ileri olan Subaru BRZ, bizce kesinlikle elle vites geçirince özünü tattıran bir sürüş makinesi. Geçişlerin netliği, çıplaklığı bir yana rebriyaj pedalı ve vitesle yapacağınız oyunlardan mahrum kalmak isteyeciğinizi hiç sanmıyoruz.

İç Mekân Sonuç