yukarı

Dacia Duster Sürüş Özellikleri

Bu fiyata Renault’nun, pardon Dacia’nın mecburen tek bir seçim hakkı vardı ve kazanan konfor oldu. Üstelik yeni süspansiyonlar daha yumuşak, direksiyon daha hafif. Tam bizim yollara göre!

 

Muhtemelen kimse onunla enikonu araziye çıkmayacaktır. Peki şehirlerimizin bol çukurlu, bol kasisli arazi koşullarında nasıl Dacia Duster?.. Gayet yumuşak, konforlu ve kullanımı kolay.

 

Doğal olarak Dacia Duster’da bir kedi kıvraklığı, direksiyon hareketlerine hızlı tepkiler, virajlarda yatmadan ilerleme ya da yüksek hızda aman aman yol tutuş gibi dinamik tavırlar yok. 

 

Bu anlamda fena halde Sandero Stepway’i anımsatıyor Dacia Duster. Sürüşte zorlama hareketlerden hoşlanmayan ama işini de düzgün yapan, yetenekleri sınırlı ama konforlu bir yol arkadaşı kendisi. 

 

Ses izolasyonunda iyileştirmeler yapıldığı söylense de yüksek hızda gürültülü bir araba olmaya devam ediyor Dacia Duster.

 

1.3 Tce ya da 1.5 dizel motorun 115 hp’lik versiyonuyla birlikte 4x4 bir Duster sahibi olmak ve olur olmaz yollara dalmak da mümkün. Dört tekerden çekiş, diferansiyel kilidi, yokuş kalkış ve iniş destek sistemleri zor koşullarda yılmaz yardımcılarınız olacak. 

 

Hem de bu fiyata!

"Sürüşte zorlama hareketlerden hoşlanmayan ama işini de düzgün yapan, yetenekleri sınırlı ama konforlu bir yol arkadaşı Dacia Duster"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Hepsi Renault kökenli tecrübeli motorlar arasında mantıklı tercih 95 hp, 240 Nm’lik 1.5 Blue dCi gibi duruyor. Atak ya da çok keyifli bir çalışma karakteri olmasa da şehir içinde tork desteğini arkasına alan bu giriş seviyesi dizel motorla Dacia Duster'ın soluğu kolay kolay kesilmiyor.

 

2019'da oyuna giren yeni 1.5 Blue 1.5 dCi ise 115 hp ve 260 Nm torkuyla (0-100 km 10,4 sn) çok daha cazip ama parasal karşılığı düşündürücü. Tercihiniz bu yönde olursa kağıt üzerinde 1.3 Tce kadar fiyakalı görünmese de uzun soluklu ve yüklü vaziyetteki hızlanmalarda ciğerlerinin daha güçlü olduğunu biliniz.

 

Hem gücü hem de yakıt ekonomisiyle ideal görünen bu dizel motor, fiyat etiketi ve keyif katsayısı nedeniyle zirvedeki yerini 1.3 benzinli Tce’ye bırakıyor. 150 hp ve 250 Nm torkuyla bu motor Dacia Duster için ziyadesiyle güçlü, seri ve hızlı. Resmi 0-100 km hızlanma derecesi 10,6 saniye olan ve her devirde keyifli bir motor 1.3 Tce.

 

Hemen ardından ise 3 silindirli 1.0 lt. benzinli Duster geliyor. 100 hp, 160 Nm ve 12,5 saniyelik makul 0-100 km derecesiyle kesinlikle kısa listede olmalı Duster 1.0 Tce.

 

115 hp, 144 Nm torkuyla ECO-G isimli 1.6 LPG/benzinli motor ortalama beklentileri zayıf dizelden (95 hp) daha ucuza karşılasa da küçük benzinlilerin yanında biraz ağır kanlı ve eski moda bir kalıyor. 1.6 ECO-G Duster'ın fiyatıyla da cezbettiğini ya da 1.0 Tce'yi yendiğini söylemek zor.

 

Konuya çekiş sistemi açısından yaklaşırsak, 115 hp gücündeki 1.5 dCi dizel ve 1.3 Tce'nin 4x4 çekiş seçeneklerinin olması iç gıdıklayıcı. Keşke EDC otomatik şanzıman da menü kalsaydı ama an itibariyle tüm Dacia Duster'lar sadece 5 ileri manuel şanzımanla sunuluyor....

 

Neyse, sonuçta bir karar vermeniz gerek. Şehirci misiniz, kaçamakçı mı?.. Hayırlı olsun.

İç Mekân Sonuç