yukarı

Volvo XC60 İç Mekân

Bir Mercedes, Land Rover ya da BMW SUV’undan daha keyifli ve özel hissettiren bir iç mekân düşünemiyorsanız, Volvo XC60’ın koltuklarına henüz oturmamış olma ihtimaliniz yüksek.

Volvo XC60 ve konfor üssü koltukları

Şefkatle kucaklayan koltukların yüzünüze konduracağı tebessüm standart. O ön koltuklar ki standart olarak elektrikli, ısıtmalı ve bel destekli birer Volvo harikası. Çok başarılı ayar seçenekleriyle kendinize uygun bir pozisyon bulamamak inmkânsız gibi bir şey.

Volvo XC60 kabin tasarımı

Volvo XC60
'ın sade, özgün tasarımlı ve kaliteli kokpit tasarımının yaşattığı elit rahatlamaysa ruhsal detoks etkisi yapıyor. En az XC90 irtifalarında dolaşan malzeme ve işçilik kalitesi Audi Q5 seviyesine çok yakın. Parmaklarınızı alt kısımlarda bile dolaştırsanız, kalitesiz bir plastik parçası bulmanız çok zor.

Volvo XC60'ta yüksek kalite sürprizler arasında yer almıyor

XC60
’ın ön panelini boydan boya geçen alüminyum veya ahşap dekor kaplamalar “Adamlar bu işi biliyor” kanaatini hızlandırıyor. Kabinin her yanı hem dokunması hem de bakması keyifli ayrıntılarla dolu.

 

 

Bilgi ve eğlence sistemi

 

Neredeyse bütün kabine kumanda ettiğiniz 9 inçlik büyük ve dikey ekran son nesil Volvoların trendleri ıskalamadığının göstergesi. Volvo XC60’ın “Sensus” bilgi ve eğlence sistemi de tepkileri ve hızıyla türünün en iyilerinden.

Volvo XC60 ve 9" dikey "Sensus" ekranı

Yine de mesela havalandırma sisteminin fiziksel kumandalara sahip olmasını tercih ederdik. (Lütfen rahatlayın artık sevgili markalar. Her şeye ekrandan kumanda edemeyince sizin geri kafalı olduğunuzu düşünmüyoruz!) Büyük ve şık grafikli menülerde dolaşması, anlaması ve kullanması kolay olsa bile, sürüş halinde, BMW ve Audi’lerdeki çevirmeli kumandanın varlığını tercih ederiz. Tabii siz bu satırları okurken onlar da "Hep ekran, tam ekran" çılgınlığına kapılmadıysa!

XC60'ın 8 ya da 12.3" seçenekli dijital gösterge paneli

Giriş donanımdaki 8 inçlik dijital gösterge paneli bir üst donanımda yerini 12,3 inçlik ekrana bırakıyor. Klasik kadranlı panellerdeki bütün sürüş bilgilerini içeren bu ekranda dört görüntüleme seçeneği var. Ayrıca telefon, trafik işaretleri ya da navigasyon haritasını görüntülemek de mümkün.

 

 

Hacim ve kullanışlılık açısından Volvo XC60

 

Genişliği ve yüksek tavanıyla, önde her boydan sürücüye hazır Volvo XC60. Pencerelerin genişliği ve yapısı da her yöne görüş açılarının çok başarılı olmasını sağlamış.

Volvo XC60 iç mekan incelemesi_arabazzi.com

Geniş kapı içi cepleri litrelik şişeleri alır. Orta konsoldaki koca bardaklıklar, kol dayamanın altındaki geniş bölme, vites kolunun önündeki gizli göz ve büyük torpidosuyla XC60 sınıfının en iyilerinden.

 

XC60 arka sıradakileri de şımartmayı ihmal etmiyor. Diz mesafesi her boydan misafire cömert gelecektir. Hele ki baş mesafesi, opsiyonel panoramik cam tavana rağmen cümle aleme örnek olacak türden. Ortadaki bardaklıklı ve gizli gözlü kol dayamaya da gel de kol dayama! Pardon... Kapı içi cepler öndekiler kadar olmasa da hiç fena sayılmaz.

Volvo XC60 kullanışlılık özellikleri

Arka orta koltuğun istisnai konforunu da hesaba katınca üç yetişkin en rahat edeceği orta boy SUV’lerden Volvo XC60. Hacim anlamında XC60’ı yenebilecek belki bir Land Rover Discovery Sport geliyor aklımıza ama aradaki fark bir elin santimlerini geçmez.

 

 

Bagaj

 

Volvo XC60’ın 505 litrelik bagajı çoğu ailenin ihtiyacını karşılayacak genişlikte olsa da BMW X3, Audi Q5 ve Mercedes GLC’nin 45 litre gerisinde. Biz de bu sayede, Almanların kendi arasında 550 litrelik bagajda anlaştığını fark etmiş olduk.

Volvo XC60 bagaj özellikleri

Ama hemen moral bozmayın, çünkü XC60’ın bagajı şeklen kullanışlı ve yükleme eşiği olmadığı için ağır yükler hayatı çok zorlaştırmıyor. Ayrıca, adaptif havalı süspansiyonlara parayı kıydıysanız, süspansiyonların yüksekliği bagajdan doğru 2 cm düşürüp eşyalarınızı daha kolay yükleyebilirsiniz. 

 

Arka koltuk sırtlıkları sadece iki parça, 60:40 oranında yatıyor ama basamaksız, dümdüz bir zemin elde ediliyor. Ayrıca, tam ortada kayak takımları için kullanışlı bir kapı mevcut. Ama ileri geri kaydırıp bagaj hacmini artırabildiğiniz arka koltuklar mevcut değil maalesef.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans