yukarı

Volvo V40 İç Mekân

Volvo V40’ınen iddialı olduğu konulardan biri iç mekân. Koltuğa oturduğunuz anda takdir ve heyecan duygularını aynı anda harekete geçiren minimalist çizgiler, yüksek malzeme kalitesi ve müthiş koltuklar V40'ın rakiplerini bir bir mıncıklıyor.

 

Kaliteli kabinde kendini iyi hissetme anlamında V40’ın rakibi yıllar boyu Audi A3'tü. Lakin 2012 doğumlu olup da zirveye tutunmak kolay değil. Mesela yeni Mercedes A Serisi hem tasarım hem de kalite anlamında V40'ı eski hissettiriyor. 

 

Arkası boş ince bir panelden oluşan ön konsol ve çerçevesiz dikiz aynası gibi orijinal dokunuşlar da Volvo V40'ın yaşını gizlemekte artık yetersiz kalıyor.

 

Dahası, dokunmatik olmayan, düşük çözünürlüklü ve küçük 'infotainment' ekranıyla, hemen tüm rakiplerinden 1 gol daha yiyor Volvo V40. Arzu edenler 8 inçlik dijital gösterge paneliyle (TFT ekran) V40'ın teknoloji katsayısını yükseltebilirler. 

 

Hassasiyetlerimizden olan geri görüş kamerasının, hele ki bu seviyede bir arabada opsiyonel aksesuar listesinde olmasıysa, güldürmeyen bir şaka gibi.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Ön ve arkada yeterli genişlik ve ferahlık sunan V40’ın arka sırasında baş mesafesi çok parlak değil. Bunun sebebi de arkaya doğru alçalarak devam eden tavan. 

 

Hafiften içeri konumlanan koltuklar, arkadaki yolcuların öndeki kafalıklardan çok yolu seyretmesini sağlıyor. Bu da demektir ki, geniş kalçalı iki yolcunun durumu iyi olsa bile, sayı üçe çıktığında yolcuların birbirini çok seviyor olmasında fayda var. 

 

Olaya kullanışlılık tarafından bakınca, pek öyle “Annemleri alıp tatile çıkayım durumu” yok Volvo V40’ın. 

 

325 litrelik bagajda bavul kontenjanı stoklarla sınırlı. Yüksek bagaj eşiğinin ağır yükleri indirirken kullanışlı olduğunu söylemek de zor dostum zor. Arka koltukları yatırdığınızda zeminde kullanışsız bir basamak oluşuyor. Yüksekliği ayarlanabilir zemin de ekstralar arasında maalesef.

 

Ama V40’ınki öyle bi kafa değil zaten. Stil stil yaşayan, "European Community" kafası. Paçayı kurtarmanın eşiğinde, bireysel emeklilik sigortalı, elinde kahve termosu, bagajı spor çantalı modern şehirli kafası.

 

Derdiniz kullanışlı bir HB ise BMW 1 Serisi ve Mercedes A Sınıfı da nafile arayışlar bu arada. Belki Audi A3, ama özellikle VW Golfhemen her maçını nakavtla kazanıyor malumunuz.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans