yukarı

Volvo S90 - V90 İç Mekân

XC90’ın tasarım ve kalite almanında yükselttiği çıtanın üstünden başarıyla atlıyor S90 ve V90. Sakin, zarif ve güçlü tasarımıyla bu kabin, kimine fazla sade gelecek olsa da “minimal” meraklıları için aşık olunacak nitelikte. Her yanı saran kaliteli malzemeler, daha da kaliteli ahşap-metal dekor opsiyonlarıyla zirvelerde dolaşıyor.

 

Kokpite şöyle bir bakınca, S90’ın kişiliğini başarıyla yansıttığını görüyoruz. Geniş, küt ve köşeli hatlar Volvo S90’ın dinamizmden çok konfor ve olgunluk odaklı olduğunu anlatmak ister gibi. Düz hatların verdiği güven duygusuyla, Almanlardan farklı bir “prestij” hissinin talibi S90.

 

Ön konsoldaki bu tenhalığın baş sorumlusu, çoğu fonksiyonu üstlenen 9 inçlik dikey bilgi ve eğlence ekranı. Kolay kullanılan, içgüdüsel ve hızlı çalışan Sensus sistemi kendi içinde çok başarılı. Ama yine de BMW ve Audi’deki fiziksel kumanda seçeneğini arıyor insan. 

 

Dokunmatik ekranlara kıl olacak kadar eski kafalı değiliz ama otoyol hızında dokunmatik ekran menüleriyle cebelleşmek yerine, gözleri yoldan ayırmadan gitmek bize çok daha mantıklı ve güvenli geliyor. Kapıları açmadan kafalıkları indirmeye bile izin vermeyen Volvo! Bak “güvenlik” dedik:)

 

S90’ın kokpitindeki bir diğer havalı oyuncak, sürücünün karşısındaki dijital gösterge paneli. Araçla ilgili bir sürü bilginin yanı sıra, farklı görüntüleme seçenekleri ve mesela büyük navigasyon ekranı fonksiyonuyla başarılı bir ekran bu. Artık alıştık mı ne bu gösterge panellerine?

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Koltuk konforu konusunda şöhretler listesinin zirvesinde Volvo. S90’ın koltukları da geleneği bozmak şöyle dursun, insanda kucaklanma, içine gömülme ve kedi gibi şımarma isteği uyandırıyorlar. 

 

Bebekliğinize dönmenizi sağlayacak bu rahatlık ve huzur, bir iki opsiyonla desteklendiğinde - abartmak gibi olmasın - S90’ı tekerlekli bir fizik tedavi merkezine çeviriyor. Sırtlıklara dikilmiş minik İsveç bayrakları bu haklı gururun ifadesi olsa gerek.

 

Dört kapı içi cep de 2 litrelik şişeleri alacak genişlikte. Orta konsoldaki büyük göz, bardaklıklar ve geniş sayılabilecek torpido, saklama alanı konusunda daha fazlasını istemeyi gereksiz kılıyor.

 

Arka sıra ise üç yetişkin için sınıfındaki en iyi alternatif sayılmaz. Orta koltuğun zeminindeki yüksek aktarma tüneli üçüncü tekilin çok da mesut olmayacağının işareti. 

 

Yanlardaki iki yetişkin ise maşallahlık diz ve baş mesafesiyle rahat koltuklara kurulmanın hazzını fütursuzca yaşabilir. Yine de arkada düzenli olarak 1.90’lık yolcular taşıyorsanız, hafiften alçalarak devam eden tavanın baş mesafesini azıcık kısıtladığını biliniz. 

 

Volvo S90’ın 500 litrelik bagajı BMW 5 Serisi ve Mercedes E Sınıfı’nın bagajından biraz, Audi A6’nınkinden epeyce daha küçük. Ama geniş açılan kapağı ve şekliyle kullanışlı bir bagaj bu. Yükleme eşiği de rahatsız edici yükseklikte değil. Arka koltuk sırtlıklarını iki parça yatırarak dümdüz bir zemin elde etmek güzel. Tıpkı arka koltuklardaki kol dayamadan doğru bagaja erişebilmek gibi.

 

Volvo V90 Cross Country’nin otomatik açılan bagaj kapağının arkasında ise sizi 560 litrelik daha geniş ve kullanışlı bir bagaj bekliyor olacak. Arka koltuk sırtlıklarını yatırınca dümdüz zeminli bagajın hacmi 1.526 litreye yükseliyor. 

 

Giriş Sürüş - Konfor - Performans