yukarı

Volkswagen Golf İç Mekân

VW Golf’ün iç mekândaki duygu eksikliği, artık tutan bir formülü tekrarlamanın da ötesine geçmiş durumda. Ama özellikle teknoloji dokunuşları (multimedya ekranı + opsiyonel dijital gösterge paneli) durgunluğu Golf’ün lehine çevirmiş bulunuyor.

 

Göz zevkinden çok içgüdülere hitap eden bir kokpit bu. Her şey olması gerektiği yerde, basit ama kusursuz bir dağılım ve tasarıma sahip. Bir süre kullandıktan sonra, bu şaşmaz doğruluğu bütün arabalarda aramaya başlayacağınızı söyleyebiliriz. 

Madalyonun diğer yüzündeyse, ergonomi, malzeme kalitesi ve işçilikte Golf’ün bileğinin bükülemeyeceği - muhtemelen uzunca bir süre daha - gerçeği var.
 Garip ama, Golf'ün tasarımı hakkında ne zaman olumsuz bir durumdan bahsedecek olsak, paragraf övgüyle sonlanıyor.

 

Makyajın kokpitteki en önemli sonucu, yeni multimedya sistemi ve sanal gösterge paneli opsiyonu. En üst donanım Highline’da 8 ve abartmak isteyenler için 9,2 inçlik büyük bir ekran sunan Golf, ilk iki donanımda 6,5 inçlik dokunmatik ekran ve nispeten daha basit bir bilgi ve eğlence sistemiyle yetinmekte.

 

“Yetinme” kelimesi sizi yanıltmasın, en basit haliyle bile menüleri ve tepki hızıyla rakiplerini yaya bırakan bir “multimedya” sistemi bu. Üstelik opsiyonlar için paralara kıymaya razıysanız, ekranın önündeki el hareketleriyle kumanda edilebilen menülerden her türlü akıllı telefon bağlantı uygulamasına bir sonsuzluk uzanıyor önünüzde.

 

12,3 inçlik dev “Active Info Display” dijital gösterge paneli VW Golf’ün bir diğer bal kaymak tabağı. Sürücünün tam karşısındaki bu HD ekranda araç durumu ve anlık verilerden navigasyon haritasına her türlü görüntüleme seçeneğine sahipsiniz. Ayrıntılı bilgi için sizi müşteri temsilcisine havale ediyoruz.

 

Hepsi iyi hoş da geri görüş kamerasının VW Golf gibi bir modelde hâlâ standart olmaması olsa olsa bir utanç vesilesi olmalı. Kusura bakmayın.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Her ebattan sürücü ve yolcu önde keyifle ve rahat rahat ilerliyor. Koltuk ve direksiyon ayar seçenekleri pedalların konumuyla birleşince, Golf’ü vücudunuzun parçası haline getiren doğal sürüş pozisyonunu bulmak hiç sorun değil.

 

Kapı içi cepler, torpido, bardaklıklar ve vites kolunun önündeki göz hep referans boyutlarda. Kol dayamanın altındaki saklama alanı da fena sayılmaz.

 

Arka koltuklar da beklendiği üzere Golf’ünü ezeli belalıları Ford Focus ve Opel Astra’dan daha fazla diz ve baş mesafesi sunuyor. Üç yetişkin için muhteşem sayılmaz ama geniş pencerelerin de sayesinde VW Golf’ün arkası bir Mercedes A Sınıfı’nın yanında İzmir balkonu ferahlığında. İşte Golf’ün dışarıdan o kadar seksi görünmemesinin sebebi bu.

 

Gelelim bagaja. 380 litrelik bagaj Golf’e avantaj sağlamasa da sınıfın iyilerinden. VW Golf’e avantaj sağlayan özellikler, değişken zemin yüksekliği, düz ve alçak eşik ve geniş açılan bagaj kapağı. Tüm marka ve modellerin bu optimum tasarımdan kopya çekmesinde hiç sakınca yok. 

 

Arka koltuk sırtlıklarını 60:40 oranında iki parça halinde yatırdığınızda, 1.270 litrelik ve dümdüz zeminli bir bagaj hacminiz oluyor. Benzer hacimli bir bagajsanız, kullanışlılıkta mat oldunuz demektir.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans