yukarı

Toyota Prius İç Mekân

Farklı oynamaya içeride de devam ediyor Toyota Prius. Kokpite yalın ve yuvarlatılmış çizgiler hakim. En dikkat çekici detaylar ortadaki bilgi-eğlence ekranının üstüne yerleştirilmiş (anlık data fışkıran) elektronik gösterge ekranları ve yine ön konsoldaki minik vites kolu. 

 

Üst donanımda ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı sunulması gözleri yoldan ayırmadan hız ve hibrit sistemin bilgilerine ulaşabilmek açısından faydalı. 

 

Ön paneldeki beyaz kaplamalar genelde koyu renklerin hakim olduğu Prius’a ferah ve modern bir hava katmış. Vites kolunun hemen altına bir kablosuz şarj ünitesi mevcut ama uyumlu telefonunuz yoksa çok da kullanışlı bir göz olduğu söylenemez. 

 

Kullanılan malzemeler pek yumuşak olmasa bile kaliteli ve Prius’un iddiasına yaraşır bir işçilikle birleştirilmişler. 

 

Buna karşın, 7 inçlik bilgi ve eğlence ekranının tepki hızı ve kullanılan grafikler bakımından gelecekten çok geçmişi yansıttığı söylenebilir. İki yandaki dokunmatik kısayol tuşları da sürüş sırasında çok avantajlı değil. Neyse ki havalandırma sisteminin kendi fiziksel kumandaları var.

 

Kore’den taze hibritler Kia Niro ve Hyundai Ioniq’in daha sıradan görünmekle beraber, “infotainment” sistemlerinin ergonomi ve mobil bağlantı seçenekleri bakımından önde oldukları söylenebilir.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

İyi bir sürüş pozisyonu bulmanın kolay olduğu Toyota Prius’ta ön görüş açıları çok başarılı. Ama arka görüş ortadaki spoylerin de sayesinde oldukça kısıtlı. Neyse ki park sensörleri ve geri görüş kamerası standart.

 

Kapı içi cepler çok geniş olmasa da yeterli, kol dayamanın altında geniş bir göz daha mevcut. İki bardaklık, öndeki şarj ünitesi ve torpido genişlikleri de “yeterli” civarında dolaşıyor.

 

Arka koltuklar özellikle düz zemin ve geniş diz mesafesiyle takdire şayan. Tek mesele 1.80’in üzerindeki yolcuların baş mesafesinde yaşanabilir. Alçalarak devam eden tavan çizgisi hava sürtünmesini azaltsa da kafa sürtünmesini artırıyor maalesef. Yine de orta boylu iri yetişkinler Prius’un arkasında mutlu-mesut takılacaklardır.

 

Toyota Prius’un diğer mutlu-mesut yolcuları bagajdaki valizler. Geniş açılan kapağıyla 502 litrelik bagajı yüklemek, alçak eşiğin de katkılarıyla çok kolay. Arka koltuk sırtlıklarını iki parça (60:40) yatırınca 1.633 litrelik derin ve kullanışlı bir hacim oluşuyor. Ah bir de zemindeki o basamak da olmasaydı...

 

Her şekilde, Hyundai Ioniq ve Kia Niro’nun bagajlarından en az 50 litre daha ileride Toyota Prius.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans