yukarı

Toyota C-HR İç Mekân

Baklavalar, pardon elmaslar içeride iyice ağırlığını koyuyor demiştik. Kapı içi kaplamalar, hoparlörler, koltukların üstündeki motifler, tavandaki desenler, kumanda çerçeveleri, havalandırma delikleri… Toyota C-HR’nin kabininde her yer ama her yer elmas motifli!

 

Toyota C-HR kokpit tasarımı_arabazzi.com
 

Dış tasarım kadar olmasa da içeride de ilginçlikler devam ediyor. Sürücüye dönük ön panel, çepeçevre devam eden dekor hattı, piyano siyahı klaplamalar, yukarı konumlanmış 7 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence ekranı… C-HR'de düz, sade, simetrik bir detay bulmak için gerçekten uğraşmak lazım. Hep bir hareket hep bir eğim, hep "italik" hatlar.

 

Bu saydıklarımızın tamamı diğer Toyota modellerinden farklı bir bakış açısının yansıması. Toyota C-HR’nin aklında gençlik ve enerjinin olduğunun kanıtı.


Toyota CH-R bilgi-eğlence sistemi_arabazzi
 

İç mekândaki plastikler yer yer sertken, makyaj sonrası kalitede bir yükseliş yaşandı, plastikler yumuşadı. Unutmadan: Dokunmatik ekranın grafikleri ve işletim sistemi de net iyileştirmeler arasında. Zaten Apple CarPlay ve Android Auto'nun kadroya katılması da başlı başına bir aşama.

 

 

Toyota C-HR hacim ve kullanışlılık özellikleri

 

Toyota C-HR’nin sürücü koltuğu gerçekten konforlu ve araca hükmettiğiniz bir konumdayken, yandaki yolcunun önündeki çıkıntı gereksiz bir şekilde alan çalıyor. Herhalde Peugeot 3008 bizi andı!

Torpido genişliği yeterli, cepler ve gözler “Vay!” dedirtmese de kullanışlı. Kapı içi ceplerde yarım litrelik şişelere yerimiz var. Önde taze, iyi hissettiren, kaliteli ve kullanışlı bir ortam var kısacası. Peki ya arkada?

 

Coupé formuna ve alçalan tavan çizgisine bakınca,en çok korktuğumuz şey baş mesafesiydi. Ama içeride durum ‘ferah ve geniş’den uzak olsa da tahmin ettiğimiz gibi korkunç değil.

 

Toyota C-HR göründüğünden daha geniş bir arka sıraya sahip

 

Hatta bu tasarımdan bu baş mesafesini çıkarabilmiş olmaları takdire şayan. Mercedes CLA’nın arkasına oturmuş insanlarız sonuçta. Üstelik diz mesafesi de fena değil. Kısa yollarda yetişkinler de idare eder yani.

 

Asıl fena olan, arkadaki dar camlar ve geniş ön koltuk sırtlıklarının arkasında, ışıksız bir dünyaya mahkum olmanız. Neyse ki makyajla birlikte sziyahtan açık renk tavana geçilmiş. Yine de klostrofobik eğilimli biriyseniz, bu kısımdan uzak durmanızı öneririz.

 

Ön tarafta genel görüşte bir sıkıntı yok ama dar arka cam, geniş C sütunu ve spoiler beklendiği üzere geri görüşü epeyce daraltıyor. E bu kadar güzelliğin bir bedeli olacaktı sonuçta.

 

 

Toyota C-HR bagaj özellikleri

 

Toyota C-HR’nin 377 lt’lik bagajı bir SUV’dan çok kompakt hatchback'lere rakip olabilecek boyutta. “Ateca değil de Leon” şeklinde de özetleyebiliriz. Şekil olarak fena olmamakla birlikte, yüksekliği ayarlanabilir zemin ya da 12 voltluk soket gibi pratik özelliklerden yoksun C-HR’nin bagajı.

 

Toyota C-HR'nin baajı

 

Yüksek yükleme eşiği ya da yatırılınca basamak oluşturan arka koltukların da harikalar yarattığı söylenemez. Ama iki küçük çocuklu ailelere yeter mi yeter.

Giriş Sürüş - Konfor - Performans