yukarı

Toyota C-HR İç Mekân

Baklavalar, pardon elmaslar içeride iyice ağırlığını koyuyor demiştik. Kapı içi kaplamalar, hoparlörler, koltukların üstündeki motifler, tavandaki desenler, kumanda çerçeveleri, havalandırma delikleri… Toyota C-HR’nin kabininde her yer ama her yer elmas motifli!

 

Dış tasarım kadar olmasa da içeride de ilginçlikler devam ediyor. Sürücüye dönük ön panel, çepeçevre devam eden renkli hat (hayır ışıklandırma değil, gerçek), piyano klaplamalar, yukarı konumlanmış 7 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence ekranı… 

 

Toyota C-HR kokpit tasarımı_arabazzi.com

 

Bu saydıklarımızın tamamı diğer Toyota modellerinden farklı ve yeni bir bakış açısının yansıması. Belli ki Toyota C-HR’nin aklında gençlik var.

 

İç mekândaki plastikler yer yer sert olmakla beraber, kalite anlamında aslında hiç de fena değiller. Unutmadan: Dokunmatik ekranın çözünürlüğü düşük olsa da hemen yanındaki Casio dijital saat tek kelimeyle muhteşem! Sırf bu saat yüzünden rakiplerinin önüne geçiyor Toyota C-HR. Şaka.

 

Toyota C-HR’nin sürücü koltuğu gerçekten konforlu ve araca hükmettiğiniz bir konumdayken, yandaki yolcunun önündeki çıkıntı gereksiz bir şekilde alan çalıyor. Herhalde Peugeot 3008 bizi andı! 

 

 

Toyota C-HR hacim ve kullanışlılık özellikleri

 

Torpido genişliği yeterli, cepler ve gözler “Vay!” dedirtmese de kullanışlı. Kapı içi ceplerde yarım litrelik şişelere yerimiz var. Önde taze, iyi hissettiren, kaliteli ve kullanışlı bir ortam var kısacası. Peki ya arkada?

 

Coupé formuna ve alçalan tavan çizgisine bakınca,en çok korktuğumuz şey baş mesafesiydi. Ama içeride durum ‘ferah ve geniş’den uzak olsa da tahmin ettiğimiz gibi korkunç değil.

 

Toyota C-HR göründüğünden daha geniş bir arka sıraya sahip

 

Hatta bu tasarımdan bu baş mesafesini çıkarabilmiş olmaları takdire şayan. Mercedes CLA’nın arkasına oturmuş insanlarız sonuçta. Üstelik diz mesafesi de hiç fena değil. Enteresan yani.

 

Asıl fena olan, arkadaki dar camlar ve geniş ön koltuk sırtlıklarının içinde karanlık bir dünyaya mahkum olmanız. CLA bile kendini bu konuda daha iyi hissedebilir. Klostrofobik bir tipseniz, “bedava verseler alınmaz” kıvamında diyebiliriz.

 

Ön tarafta genel görüşte bir sıkıntı yok ama dar arka cam ve spoiler beklendiği üzere geri görüşü epeyce daraltıyor. E bu kadar güzelliğin bir bedeli olacaktı sonuçta.

 

 

Toyota C-HR bagaj özellikleri

 

Toyota C-HR’nin 377 lt’lik bagajı bir SUV’dan çok kompakt HB’lere rakip olabilecek boyutta. “Ateca değil de Leon” diye de özetleyebiliriz. Şekil olarak fena olmamakla birlikte yüksekliği ayarlanabilir zemin ya da 12 voltluk soket gibi pratik özelliklerden yoksun C-HR’nin bagajı. 

 

Toyota C-HR'nin baajı

 

Yüksek yükleme eşiği ya da yatırılınca adeta basamak oluşturan arka koltukların da harikalar yarattığı söylenemez. I-ıh!

 

Giriş Sürüş - Konfor - Performans